Правовий поглядНаукова думка

Емоція на право в інформаційному суспільстві

19.02.2017 / 10:24
4136
+A
-a

Емоція на право в інформаційному суспільстві

Використовуючи термін «інформаційне суспільство», ми нерідко зводимо його розуміння до особливостей технологічних можливостей: кількість інформації, швидкість її передавання, обсяги зберігання. З поля зору пересічного користувача продукції інформаційного суспільства випадають такі його невід’ємні особливості, як можливість миттєвої ретрансляції, інтерпретації і, відповідно, маніпуляції інформацією про факти, чого раніше неможливо було собі уявити.

Право, в широкому розумінні виражене у певних вербальних символах, так само, як і інші факти або інформація про них може ретранслюватися, перекручуватися, і, звичайно, виступати предметом маніпулювання. Можливості інформаційного суспільства на порядки збільшують можливості керованого ретранслювання і створюють вільне поле некерованих маніпуляцій інформацією про право.

Якщо говорити про правові приписи, які не можуть бути викладені інакше, ніж вони визначені у певному джерелі, інформація про право може виступати не лише предметом як управління відносинами в суспільстві, так і предметом і знаряддям маніпуляцій.

У наукових колах та на рівні оцінок Конституційного Суду тривалий час точиться дискусія: що вважати «неправовим»: те, що суперечить духу права, принципам права, чи нормам права? Логічно, що людина, скоріше, буде чекати закону, який відповідає духу права. І, звичайно, того права, яке прийнятне у суспільстві, де живе ця людина. Адже дух права, скоріше, буде людиною розтлумачений як справедливість до неї та до «добрих» людей, що її оточують.

Фактично, кожна людина в суспільстві буде очікувати того права, яке відповідає системі соціальних цінностей, що панують у даному суспільстві. Стабільність соціально-правової обстановки в суспільстві залежить від того, наскільки реалізуються  очікування населення у задоволенні їхніх потреб з позицій ваги соціальних цінностей.

Таким чином, емоції, що викликаються у суспільстві певними правовими приписами, якщо інформування про них об’єктивне, можуть виступати фільтром відповідності очікуванням населення, або – навпаки. Отже, чесне інформування про право суспільству, об’єктивно, є корисним  і для формування, існування соціальної, правової  держави  є необхідним. Емоція на норму є віддзеркалюванням того, чи така норма потрібна суспільству, чи – ні, і якщо ні, то суспільна емоція її відторгне.

Утім, переважна більшість населення не має спеціальної правової освіти, і не може вірно розуміти значення тих чи інших норм права, якнайменше, через неможливість професійного аналізу усієї сукупності правових приписів, пов’язаних з тією, чи іншою нормою. Людина, зазвичай, читає «голу» норму, а пов’язані з нею інші залишаються поза увагою.

Тому переважно населення звертається не до дослідження норми, а до інтерпретації такої норми фахівцями, або, частіше – журналістами, блогерами, засобами масової інформації та постами у соцмережах.

Внаслідок того що населення споживає не безпосередню інформацію про правову норму чи цілісне джерело, а продукцію, яка виготовлена з «сировини» норми з додаванням акцентів, передчуттів та емоцій ретранслятора, то саме таку інформацію населення і сприймає.

На жаль, сьогодні люди переконані у тому, що з телебачення і соцмереж вони отримують правдиву інформацію про право, адже спрацьовує у ЗМІ  ефект звички до офіційної інформації «четвертої гілки влади»,  а у  соцмережах – ефект натовпу внаслідок ретрансляції (репостів).

З осені 2016 р. емоційно забарвлена інформація про ті чи інші факти та події в світі набула назву «постістина». Постістина присутня і щодо права – це ретрансльована під забарвленням емоційного наповнення інформація про правові приписи, їх ефективність чи наслідки їх застосування.

Переважно маніпулюванням правовими емоціями шляхом застосування постістини є маніпулювання прихильностями електорату під час виборчих перегонів, як, наприклад, під час виборчих перегонів у США 2016 р. Ретрансляція під кутом емоційного подання тих чи інших правових новел або помилок законодавця сьогодні є звичною, об’єктивно сприйнятою системою прихильників коаліції та опозиції на всіх рівнях. Тут прикладом може слугувати як Помаранчева революція в Україні, так і Brexit.

У поляризованому суспільстві постістина права здатна викликати хвилі збудження від рівня побутових сварок до агресивних спалахів регіонального і державного масштабів. І тут самим близьким для нас є приклад Революції Гідності, а якщо говорити безпосередньо про емоційну роль права – закони «чорного четверга» 16.01.2014 р.

У стабільному суспільстві, наприклад, емоційно забарвлена інформація про переобладнання скверу може викликати справедливу хвилю громадського протистояння, яка навряд чи потягне якісь агресивні прояви.

Утім, коли «прикрашене», поляризоване і тиражоване рішення про знесення пам’ятника «героя», який героєм бути перестав через зміну політичних орієнтирів у суспільстві, але серед населення авторитету не втратив, рівно як і перейменування міст і вулиць без урахування громадської думки мешканців, може викликати агресивне протистояння реалізації таких рішень.

Важливо сьогодні розуміти те, що ані зараз, ані у перспективі жодних захисних механізмів від постістини, у тому числі постістини права, через яке реалізуються політичні стратегії, існувати просто не може. Емоція породжує іншу емоцію, ретрансляція тягне нову ретрансляцію, коло споживачів емоційно-забарвленої інформації про право зростає з кожною ретрансляцією (або репостом) в геометричній прогресії, і, відповідно, емоційні реакції також видозмінюються, через перехід кількісних показників у якісні.

Утім, емоція на інформацію про право необхідна. Але це має бути емоція, яка спирається на чесне джерело, що висвітлює інформацію фахову, хоча б і полярну. Сьогодні ж, на жаль, через нефахове тлумачення та маніпулювання емоціями аудиторії виявити через ретрансляцію у соцмережах чи нефахових ЗМІ, яким же є насправді прийнятий той чи інший припис, просто об’єктивно неможливо, не маючи власних фахових знань.

Люди мають право як на чесну інформацію про право, так  і власну емоцію на це. Така потреба задовольняється лише фахово.

Савінова Наталія, д.ю.н., с.н.с. НДІ інформатики і права НАПрН України

Кількість коментарів до елементу:  0
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика