Правовий поглядПравова позиція

Чи є майбутнє у системи електронного голосування в Україні?

18.11.2015 / 17:27
14577
2
+A
-a

Чи є майбутнє у системи електронного голосування в Україні?

Місцеві вибори в Україні, які відбулися 25 жовтня в усіх регіонах України, та повторне голосування за міських голів 15 листопада продемонстрували, що у суспільстві наростає недовіра до влади і до ефективності її зміни шляхом голосування. Йдеться про численні фальсифікації, порушення виборчого законодавства, що у свою чергу затягує підрахунок голосів і встановлення результатів. Дуже часто активність голосування та підрахунок результатів викликають сумніви і тягнуть численні скарги та як наслідок судові процеси. Вже бачимо такі яскраві приклади з оскарженням результатів підрахунку голосів на виборах міського голови міста Павлограда, Одеси, Кривого Рогу, коли кандидати, які набрали меншу кількість голосів, заявлять про фальсифікації під час голосування.

У світлі цих виборчих подій на сайті Президента України зареєстровано електронні петиції щодо запровадження в Україні електронної системи голосування. Зокрема, в одній з них пропонується запровадити в Україні модель голосування на зразок естонської.

Наприклад, в Естонії на останніх пар­ламентських виборах 2015 року проголосували онлайн більше 176 тис. виборців або кожен третій виборець, який взяв участь у голосуванні. Активно вико­ристовували можливості інтернет-голосування й громадяни Естонії, які на час виборів перебували за кордоном: за інформацією Республіканської виборчої комісії Естонії, голоси надійшли зі 116 країн світу. Проголосувати онлайн можна було на­віть з мобільного телефону, завантаживши відпо­відне програмне забезпечення та підтвердивши свій вибір електронним підписом. Загалом го­лосування через Інтернет в Естонії проводиться вже восьмий раз.

В іншій петиції до Президента звертаються з вимогою ввести прозорі електронні вибори, що дають можливість прийти у владу незаангажованим професіоналам, здатним витягнути нашу країну з важкої кризи. Електронні вибори необхідні для примирення в суспільстві і відновлення довіри громадян до влади.

Про перспективи впровадження в Україні електронного голосування говоримо з кандидатом юридичних наук, доцентом, генеральним директором Європейської правничої компанії Павлом Богуцьким.

Павле Петровичу, на Вашу думку, наскільки обґрунтовані такі петиції і наскільки реальним є їхнє втілення у життя?

Звернення з приводу удосконалення системи голосування мають причину: невдоволення, яке йде від громадян, системою підрахунку голосів, обурення випадками так званого вкидування бюлетенів, іншим фальшуванням виборчого процесу. Чи є кращим вирішенням проблеми електронне голосування? Очевидно, що такий спосіб висловлення своєї позиції стосовно кандидатів на виборах будь-якого рівня є прогресивним і, дійсно, світова практика це підтверджує. Проте необхідно зважити на затратність такої системи, на необхідність забезпечення захисту від стороннього доступу до електронної системи. У нас на пам’яті існування паралельного сервера ЦВК, з допомогою якого були спроби коригувати результати виборів, насамкінець законодавство про електронний підпис лише почало діяти. Є й інші застереження. З правової точки зору, більш важливим є не спосіб голосування, а сумлінність виборців та законослухняність кандидатів на виборах, членів виборчих комісій під час виконання своїх обов’язків. Без встановлення правопорядку і законності у виборчому процесі, на мій погляд, зміна системи голосування не буде ефективною.

 - Наразі в Україні вже частково використовуються ме­ханізми електронного менеджменту для забезпе­чення виборчого процесу. Зокрема, у роботі Державного реєстру виборців, інформаційно-аналітичної системи «Вибо­ри» на сайті ЦВК, виборчкомів (система онлайн-навчання чле­нів виборчих комісій). Цього достатньо чи все-таки потрібно переходити до автоматизації інших виборчих процесів через Інтернет?

- Зменшити залежність виборчого процесу від участі людей, що забезпечують такий процес, це – позитивна тенденція, яку можна вітати. Тому перехід до більш широкого обслуговування та супроводження виборчого процесу за допомогою інформаційно-аналітичної системи є актуальним.

- Традиційний виборчий процес передбачає використання значних людських і матеріальних ресурсів як в процесі підготовки до виборів, так і під час голосування та підрахунку голосів, що потребує, по-перше, значних коштів з бюджету, а по-друге, ще спрацьовує людський фактор, з допомогою якого здебільшого і можуть статися фальсифікації вже в процесі підрахунку голосів. Чи може електронне голосування вирішити ці проблеми?

 - Значні людські та матеріальні ресурси у виборчому процесі залежать певною мірою від закладених законодавством механізмів виборів. Людський фактор у визначенні результатів виборів неможливо виключити навіть за умови повного втілення автоматизованих систем. Може змінитися форма та рівень такого впливу. Електронне голосування може сприяти, як уже зазначалось, попередженню багатьох порушень під час виборів, проте в цілому виключити порушення не вдасться, якщо буде реалізовуватися протизаконна мета учасниками виборчого процесу.

- Наразі в Україні спостерігається сплеск трудової міграції. Наприклад, на Західній України населення масово виїжджає на заробітки, більшість – нелегально знаходиться в тій чи іншій країні Європи. У Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи «Про усунення обмежень на право голосу» № 1459 (2005) зазначено, що держави - члени Ради Європи повинні забезпечувати своїм громадянам, що проживають за кордоном, можливість голосувати на національних виборах та вжити відповідних заходів для того, щоб максимально полегшити здійснення таких прав, зокрема, дозволяючи голосування заочно (поштою), у консульських установах або з використанням електронних засобів. Чи може електронне голосування стати тим вирішенням забезпечення виборчого права нелегальних українців за кордоном нарівні з українцями, які проживають там на законних підставах?

 - Потрібно розуміти, що українці за кордоном по-різному ставляться до виборів, які проходять у державі, власне і держава до багатьох, хто виїхав, теж ставиться по-різному. Зокрема, думки з приводу голосування нелегальних мігрантів – це досить інноваційно, але у який спосіб нелегальному мігранту висловити свій виборчий голос – визнати, що він незаконно знаходиться за межами держави? В інших випадках висловлені пропозиції щодо голосування є слушними, проте такі пропозиції не вирішують проблеми проведення місцевих виборів, де важливо, щоб виборець проживав на певній території, ідентифікував себе як мешканець і член  певної громади.

- На сьогодні українське виборче законодавство не може забезпечити проведення електронного голосування. На Ваш погляд, впроваджувати онлайн-систему треба повністю змінюючи законодавство про вибори чи можливо лише внести деякі зміни в наявну законодавчу базу?

- Вирішувати існуючі проблеми виборчого процесу потрібно у комплексі: удосконалити виборче законодавство, важливим кроком є прийняття Виборчого кодексу; забезпечити суворе дотримання норм виборчого законодавства усіма учасниками виборчого процесу; змінити власне ставлення до виборів і до виборчого процесу кожним громадянином, який має право вибирати і бути обраним. Такий комплексний підхід може містити і зміну способу голосування на електронне голосування зокрема, проте, на чому необхідно акцентувати увагу, спосіб голосування є похідним від високої громадянської позиції кожного громадянина, від поважного ставлення до виборчого законодавства кожного з нас.

 

КОМЕНТАРІ  2 + Додати коментар
Klunt Maria
В Україні  НІКОЛИ   не запровадять електронне  голусування,  тому що тоді  не  буде  можливості  сфальшовувати   результати волевиявлення.  - за умови  ЧЕСНИХ програмістів.    Коли  українська  влада  все-таки  наважиться  перейняти  світовий  досвід,  то  треба  залучити  іноземних  програмістів,  тому  що  "наші"  за  гроші  напишуть  програми так,  що  можно  буде  втручатися  в  бази  і  т.і.
Klunt Maria
Слышала, что украинские программисты самые-самые ... Напишут любую программу, если будет задание от власти. Если такое задание будет, хочется попросить :  Не наворачивайте алгоритм, инструкции по работе должны быть "и дураку понятны",  полностью исключите возможность вмешательства в базы данных,  Ну, и самое главное (!)  (представляю как вы сейчас критикуете !)   сеть  должна  быть  локальная !!!  Да, да, локальная!  Никаких интернетов, никаких е-мэйлов !  Тогда на избирательном участке вы будете уверены, что никто ничего не изменил.  И никаких подсчетов голосов. Закрылся участок голосования. И распечатали протокол.  Все.  Когда Украина "дорастет" до уровня развитых стран,  тогда можно и посложнее писать...
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика