Правовий поглядПравова позиція

Дорожня революція: що очікує учасників дорожнього руху

04.12.2015 / 10:23
14631
+A
-a

Дорожня революція: що очікує учасників дорожнього руху

З 7 листопада 2015 року, одночасно з набранням чинності Законом України № 580-VІІІ "Про Національну поліцію", також набув чинності прийнятий у липні цього року Закон № 596-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху", яким передбачено чимало новацій щодо фіксації порушень Правил дорожнього руху, відповідальності фізичних та юридичних осіб за такі порушення, виконання поліцією своїх завдань у сфері забезпечення безпеки руху. 

Враховуючи актуальність проведених змін законодавства, є необхідність акцентувати на них увагу учасників дорожнього руху, власників транспортних засобів та керівників підприємств. 

Згідно із названим Законом запроваджується автоматична фото- та відеофіксація адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. З урахуванням досвіду провідних європейських держав очікується, що це має покращити рівень безпеки і знизити рівень дорожньо-транспортного травматизму зі смертельними та іншими тяжкими наслідками.

Також вводяться штрафні бали — новий вид адміністративного стягнення, що накладається на громадян за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, що встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Передбачається, що щороку водіям автоматично нараховуватиметься по 150 балів. Відповідно до ст. 27-1 КУпАП, у разі фіксації правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі від загальної кількості балів громадянина, який вчинив правопорушення, віднімається кількість штрафних балів, передбачених відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу. Згідно зі ст. 27 КУпАП штраф за такі правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, може бути накладено на громадянина після використання ним згаданих балів.

На юридичних осіб, за якими зареєстровано транспортний засіб, система балів не поширюється.

Наразі штрафні бали передбачені лише за зафіксовані в автоматичному режимі правопорушення, визначені ст. ст. 122, 123 КУпАП (перевищення обмежень швидкості руху транспортного засобу, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки і стоянки, а також установленої заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзд на смугу зустрічного руху, порушення правил руху через залізничні переїзди).

У разі фіксування правопорушень, передбачених ст. ст. 122, 123 КУпАП в автоматичному режимі, суб’єктом відповідальності є юридична або фізична особа, за якою зареєстровано транспортний засіб. Якщо зазначені правопорушення фіксуються не в автоматичному режимі, суб’єктом правопорушення, як і раніше, є особа, яка керувала транспортним засобом у момент його вчинення.

Законом деталізовано питання відповідальності осіб, які ввезли в Україну зареєстрований за кордоном автомобіль і він не підлягає державній реєстрації в нашій країні, а також осіб, які володіють чи користуються транспортним засобом на підставі договору найму (оренди), лізингу, прокату або на іншій підставі.

У статтях, які передбачають адміністративну відповідальність за правопорушення в сфері безпеки дорожнього руху, тепер усі штрафи мають фіксовані розміри, що, очевидно, має на меті запобігання корупції.

Змінами до ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адмінправопорушення також є показання технічних приладів з функціями кінозйомки, відеозапису, у т. ч. тих, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками, а також тих, що працюють в автоматичному режимі. Відтепер дані відеореєстратора, встановленого в автомобілі порушника або свідків, мають бути використані як докази.
Згідно зі змінами до ст. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у справах, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та щодо правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. У таких випадках одразу виноситься постанова.

Також розширено вимоги щодо змісту постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху. Зокрема, при автоматичному фіксуванні такого правопорушення постанова повинна містити відомості про адресу веб-сайту в Інтернеті, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу у момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

Для власників транспортних засобів (осіб, на яких зареєстровано транспорт) фактично запроваджено презумпцію винуватості за зафіксовані в автоматичному режимі порушення.

Законом передбачено можливість звільнення від відповідальності автовласників у випадках:

надання власником (особою, за якою зареєстровано транспортний засіб) інформації, що транспортний засіб вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать його транспортному засобу; 

коли особа, яка фактично керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення, звернеться особисто або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку до поліції з відповідною заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.

Інший варіант можливого звільнення від відповідальності 0 адміністративне або судове оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою на автовласника накладено штраф.

Запроваджується інформування власників авто за їхніми зверненнями через смс-повідомлення або засобами електронного зв’язку про фіксування щодо їхніх транспортних засобів правопорушень в автоматичному режимі. Таке нововведення повинно зацікавити підприємства із великими автогосподарствами, власників автотранспорту, які реалізували його без зняття з реєстраційного обліку.

Законодавець запровадив гнучку систему оплати штрафів, яка заохочує порушників сплачувати штрафи вчасно і передбачає фінансові санкції у разі несвоєчасної сплати штрафу.

Згідно зі ст. 309 КУпАП штраф за правопорушення в сфері безпеки дорожнього руху може стягуватися на місці. Це стосується і правопорушень, зафіксованих в автоматичному режимі. Штраф на місці незалежно від розміру може стягуватися лише із застосуванням безготівкових платіжних пристроїв.

Прийняті нововведення викликають неоднозначні оцінки учасників дорожнього руху, експертів, практикуючих юристів. Поряд із позитивними відгуками щодо окремих новацій, звучить критика щодо невідповідності вимогам ст. ст. 61, 62, 63 Конституції України автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху і накладення штрафу без участі особи, яку притягають до відповідальності, фактичного ігнорування рішення Конституційного Суду України 2010 року з цього питання.

Враховуючи «революційність» прийнятих новацій, передбачається, що практика їх застосування зіткнеться із багатьма спірними, неоднозначними ситуаціями, які потребують кваліфікованої юридичної допомоги. Таку правову допомогу може бути надано, зокрема, висококваліфікованими фахівцями Європейської правничої компанії.

Досвід європейських країн щодо забезпечення прав людини передбачає у першу чергу захист громадян від адміністративного свавілля, тому що права, свободи людини є найвищою цінністю, а цей принцип, який засвідчує про верховенство права, покладено в основу діяльності Європейської правничої компанії.Старший радник Європейської правничої компанії М. І. Лисий

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика