Правовий поглядПравова позиція

Перспективи приєднання України до Гаазької конвенції з міждержавного усиновлення

06.11.2017 / 12:26
3608
+A
-a

Перспективи приєднання України до Гаазької конвенції з міждержавного усиновлення

Загальновідомо, що спілкування батьків і дітей залишається однією з найглибших і найнеобхідніших потреб людини. Дослідження медицини, психології, соціології наголошують на великій ролі батьківської любові і турботи про дитину при розвитку її розумової, психічної, моральної та фізичної особистості.

Підписання Конвенції ООН про права дитини (1989 р.) означає для України визнання пріоритетності сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, над поширеною тривалий час практикою передачі дітей на виховання до державних установ.

Так, Україна в рамках реформ, що проводяться, приділяє значну увагу розвитку інституту усиновлення, в тому числі іноземними громадянами.

Регулювання процесу усиновлення дітей-громадян України іноземними громадянами відбувається за допомогою застосування низки нормативно-правових актів, зокрема: Конституції України, Сімейного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України «Про громадянство України», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» від 08.10.2008 р. № 905, «Про затвердження Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008 р. № 866 та інших.

Серед міжнародних актів, які вплинули на розвиток законодавства України в сфері усиновлення, головне місце займають Конвенція про права дитини 1989 р. (яка була ратифікована нашою країною 27.02.1991 р. і набрала чинності 27.09.1991 р.) та Декларація про соціальні та правові принципи стосовно захисту і благополуччя дітей, особливо при передачі дітей на виховання та їх усиновлення на національному та міжнародному рівнях 1986 р.

Разом з тим необхідним є прийняття нових нормативних актів, які б стосувалися усиновлення та вирішували проблемні питання, які виникають в процесі усиновлення дітей-громадян України іноземними громадянами.

Так, до теперішнього часу тривають дискусії щодо ратифікації та імплементації до національного права України Конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення, прийнятої 29 травня 1993 р. у м. Гаазі (далі - Гаазької конвенції), вирішення деяких питань, які протирічать чинному законодавству України.

Зокрема, ст. 216 СК України передбачає заборону будь-якої посередницької, комерційної діяльності в галузі усиновлення дітей, що не узгоджується зі ст. 32 Гаазької конвенції, де йдеться про розмір винагороди за процес усиновлення. Для ліквідації суперечок між зазначеними нормами необхідно розмежувати діяльність посередницьку, комерційну щодо усиновлення та діяльність суто професійну, пов’язану із наданням різноманітних послуг (перекладацьких, юридичних, забезпечення представництва інтересів усиновлювачів перед державними органами), про що і йдеться у ст. 32 Гаазької конвенції.

Ще однією відмінністю Гаазької конвенції від внутрішнього українського законодавства є передбачення рівних прав іноземців і громадян країни походження усиновлюваного. Натомість СК України встановлює принцип пріоритетності права усиновлення в країні походження дитини.

Тому можна зробити висновок, що Гаазька конвенція встановлює лише загальні правила усиновлення, які повинні використовуватися на практиці в країнах, які її ратифікували.

Гаазька конвенція передбачає здійснення контролю за умовами життя дитини в сім’ї іноземних усиновлювачів за допомогою діяльності Центральної інспекції приймаючої держави, обов’язок щодо створення якої бере кожна держава, яка приймає участь у даній Конвенції.

Крім того, участь України в Гаазькій конвенції жодним чином не перешкоджає укладенню двосторонніх або регіональних договорів про правову допомогу з питань міждержавного усиновлення, які б містили перелік уніфікованих матеріальних норм, що регулюють різні питання міждержавного характеру.

Отже, Гаазька конвенція: 1) формулює важливі загальні вимоги до усиновлення іноземними громадянами, направлені на дотримання прав всіх заінтересованих осіб, в першу чергу дитини; 2) визначає загальні правила взаємодії заінтересованих держав.

Дотримання міжнародних принципів при усиновленні можливо лише за умови послідовних скоординованих дій їх компетентних органів, що дозволяє в робочому порядку усунути неминуче виникаючі проблеми, відпрацювати процедури досудової підготовки і створити гарантії контролю за умовами життя дитини після усиновлення. Координацію повинні забезпечити спеціально уповноважені державою органи, як правило, це вже існуючі міністерства.

Гаазька конвенція детально не опрацьовує процесуальні та інші особливості усиновлення, натомість вона встановлює загальні його напрямки та принципи, а визначення деталей є завданням внутрішнього законодавства.

Зважаючи на вказані позитивні моменти Гаазької конвенції можна наголосити на доцільності її ратифікації в Україні.

Так, Президентом України 10 жовтня 2017 року внесений до Верховної  Ради України законопроект про приєднання України до Конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення, вчиненої 29 травня 1993 року у м. Гаазі.

Зокрема пропонується приєднатися до Конвенції із заявами до статей 6, 22, 23 та 25 Конвенції.

Так, Міністерство соціальної політики України за заявою до статті 6 Конвенції визначено центральним органом для виконання повноважень згідно з цією Конвенцією. Крім того, заявою до статті 23 Конвенції визначається, що в Україні посвідчення того, що усиновлення відбулось відповідно до положень Конвенції, здійснюється Міністерством соціальної політики України.

Це практичний крок, так як і до цього часу обов’язки центрального уповноваженого органу виконавчої влади з іноземного усиновлення в Україні виконувало дане міністерство.

Заява до статті 22 Конвенції визначає, що усиновлення дітей, які постійно проживають на території України, здійснюється лише у разі, якщо функції центральних органів виконуються згідно з пунктом 1 статті 22 Конвенції. Тут простежуються застереження про те, що «функції Центрального органу… можуть здійснювати  державні  органи  влади  або уповноважені організації згідно із главою III в тому обсязі, який допускається за законами його Держави». А як вже говорилось, ст. 216 СК України передбачає заборону будь-якої посередницької, комерційної діяльності в галузі усиновлення дітей,

У заяві до статті 25 Конвенції передбачається, що ця Конвенція не зобов'язує Україну визнавати усиновлення, здійснені відповідно до угоди, укладеної на підставі пункту 2 статті 39 Конвенції. Цим Україна знімає з себе додаткові зобов’язання при укладанні угод з однією чи декількома  Договірними  Державами, які можуть відступати від положень статей 14-16 та 18-21 Конвенції, з метою найкращого використання Конвенції в їх взаємовідносинах.

На теперішній час вказаний законопроект знаходиться на опрацюванні в комітетах Верховної Вади України, чи підтримає його парламент покаже час. 

Журило Сергій Сергійович

кандидат юридичних наук,

доцент кафедри цивільного процесу

Національного університету «Одеська юридична академія»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика