Правовий поглядПравова позиція

Право на пільгову пенсію учасників АТО під загрозою

05.01.2016 / 11:47
7677
1
+A
-a

Право на пільгову пенсію учасників АТО під загрозою

Правова практика засвідчує поширеність порушень стосовно пенсійного забезпечення учасників АТО.

Відомо, що Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в останні роки зазнав суттєвих змін з огляду на об’єктивну необхідність соціального захисту учасників антитерористичної операції на сході держави. Цілком справедливо статус учасників АТО у Законі прирівняний до правового статусу учасників війни, бойових дій. 

Не зайвим буде послатися на норми названого закону. Відповідно до ст. 6 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій, зокрема, визнаються: 

1) військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; 

2) особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій  зазначеним особам, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Водночас питання, що нас зацікавило, позаяк не знайшло свого вирішення у правозастосовній практиці уповноважених органів Пенсійного фонду України, відноситься до пільгового призначення пенсії учасникам АТО.

Закон України  "Про пенсійне забезпечення" визначає пільгові умови виходу на пенсію учасників війни: чоловіків у віці 55 років за умов наявності трудового стажу 25 років; жінок – у віці 50 років за наявності трудового стажу 20 років. 

У статті 16 цього Закону міститься перелік осіб, які відносяться до зазначеної категорії: 

1) військовослужбовці, особи  начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях; 

2) військовослужбовці, особи  начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних  при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків); 

3) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи  виконанням інтернаціонального обов'язку; 

4) батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку.

Натомість у ст. ст. 8, 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили військову службу у Збройних Силах колишнього СРСР, трудівники тилу, інші особи, передбачені цим Законом, зокрема, учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.

Підсумуємо: Закони України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про пенсійне забезпечення" містять неузгоджені між собою норми стосовно віднесення до учасників війни, учасників бойових дій осіб, які є учасниками антитерористичної операції і стосовно яких можливим є застосування пільгових умов призначення пенсії. Така неузгодженість потребує законодавчого врегулювання.

Колізія норм права у названих законах спонукає до звернення до суду для захисту прав учасників АТО на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Такі звернення і захист у суді  можуть забезпечити правники, зокрема, Європейської правничої компанії.


Головний редактор порталу "Українське право", кандидат юридичних наук П. П. Богуцький

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Журавель Константин
от дивіться; в мене пенсія не за віком,по першому списку(шахтар) ,а норма закону 1рік в АТО дорівнює 3-м до пенсії за містом праці ..... мене не стосується ,чомусь ....,позбавили пільги !? за цим посиланням : https://expres.online/archive/news/2015/04/05/130972-misyac-try-viyskovu-sluzhbu-zarahuyut-pry-pryznachenni-pensiyi-pilgovyh
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика