Правовий поглядПравова позиція

Право, суспільство, держава на захисті дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування

07.12.2017 / 18:11
4938
+A
-a

Право, суспільство, держава на захисті дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування

На сьогоднішній день у нашій країні велика кількість безпритульних дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Найбільш негативним у цій ситуації є те, що їх кількість має постійну тенденцію до зростання. Більшість з них позбавлені сімейного оточення, кинуті батьками, або самі покинули сім'ю, яка не забезпечила дитині нормальних умов життя і повноцінного розвитку. Внаслідок цього діти починають вживати алкогольні напої, токсичні і наркотичні речовини, часто стають жертвами сексуальних злочинів, залучаються дорослими до протиправної діяльності. Як не прикро, але це – гірка правда.

Тому, з огляду на ситуацію, що склалася, наша держава стала приділяти більше уваги соціальному захисту дітей, забезпечуючи їх різними видами соціальних виплат, посібниками, наданням пільг, компенсацій тощо. Зокрема, була розроблена і затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06 р. № 623 Державна програма подолання дитячої безпритульності і сирітства на 2006-2010 роки,  в якій зазначалося, що життя і здоров'я таких дітей постійно перебуває під загрозою, яка водночас становить певну загрозу для суспільства.

Чимало дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, продовжують виховуватися в інтернатах, де зазвичай дитина не може отримати родинного тепла, ласки і любові, а інтернати не взмозі вирішити питання безпритульності та сирітства в Україні. Вирішенню цього питання сприяють  опікуни, піклувальники, прийомні сім'ї, виховання дітей в будинках сімейного типу. Застосування вказаних інститутів  в Україні  набуло широкого поширення, що є позитивною практикою. Значна  кількість громадян стають опікунами, піклувальниками, створюють прийомні сім'ї та виховують дітей в будинках сімейного типу, піклуючись про духовне і фізичне виховання дітей.

Одна з таких сімей живе в м. Верхньодніпровську Дніпропетровської області. Шевченко Любов Іванівна виростила двох дітей: сина Романа і дочку, Марію. Але  її мрія створити  дитячий будинок у себе вдома, народилася після того, як вона вперше познайомилася з дітками, які залишилися без батьків у будинку малятки, в місті Нікополь на Дніпропетровщині. Але тоді вона навіть не могла припустити, що це буде її заповітним бажанням і колись воно здійсниться.

Побачивши по телебаченню  соціальну рекламу про те, що є такі форми сімейного виховання, як прийомна сім'я та дитячий будинок сімейного типу, Любов Іванівна зрозуміла, що готова стати прийомною мамою для хлопців, які з різних причин залишилися без батьківського піклування. І ось, нарешті, вона  пішла на курси з підготовки прийомних батьків та батьків-вихователів, отримала свідоцтво про їх закінчення, і в березні 2007 року створила прийомну сім'ю. Першими прийомними дітьми стали братик і сестричка, Рубан Таня 1999 року народження і Замчій Артем 1994 року народження. А потім вона взяла в свою сім'ю їх подругу і сусідку Карпенко Віку, 1997 року народження. На цьому Любов Іванівна, звичайно ж, не зупинилися. Через три місяці у них в сім'ї з'явилося ще одне маленьке диво, Сауляк Валерія. Всі четверо дітей до приходу в сім'ю виховувалися в Дніпродзержинському притулку. Восени того ж року до них прийшла Пікуш Таня, якій потрібна була сімейна підтримка і допомога. Весна 2008 року подарувала ще трьох прекрасних дітей з однієї сім'ї. Після приходу цих діток прийомна сім'я стала дитячим будинком сімейного типу. Рівно через один рік в сім'ї сталося ще поповнення. Прийняли до себе в сім'ю ще трьох сестричок. За цей час двоє з хлопців, Таня Пікуш і Артем Замчій, виросли і почали своє самостійне життя. Танечка вийшла заміж, у неї народилося двоє діток. Артем закінчив вище професійне училище за спеціальністю «газоелектрозварник».

Як видно з цієї історії, держава разом з громадянами забезпечують особисті немайнові та майнові права та інтереси малолітніх і неповнолітніх, які потребують особливої уваги через відсутність батьківського піклування. З огляду на це, слід зазначити, що держава за рахунок коштів державного бюджету гарантує надання та виплату допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Питання надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами. Крім духовної і матеріальної допомоги держава намагається вирішити таку проблему, як працевлаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі діти зараховуються на повне державне утримання і на період навчання забезпечуються безкоштовним харчуванням, одягом, взуттям і м'яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Право на зарахування на повне державне утримання на період навчання мають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, до досягнення ними 23 – річного віку, а також учні та студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків; абітурієнти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, приймаються до навчальних закладів поза конкурсом. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття. Працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа гарантується, забезпечується і знаходиться під охороною держави. Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо мінімального стандарту із забезпеченням першого гарантованого робочого  місця, що  не може бути змінено за бажанням роботодавця протягом трьох років з моменту початку такої роботи, а в разі неможливості надання такого робочого місця – встановлення грошової компенсації  на  цей період, яка виплачується особі з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Незважаючи на ті зусилля, які докладає держава  для створення належних умов для виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, розвитку пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт, є ще багато проблем, які залишаються невирішеними. Діюча структура установ для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, потребує вдосконалення. Зокрема, необхідно створювати нові форми працевлаштування цієї категорії дітей. Гостро стоїть питання щодо адаптації випускників після закінчення закладів інтернатного типу, вибору сфери професійної діяльності, яка оптимально відповідала б інтересам цих дітей.           

Попри все позитивним залишається той факт, що все ж  доля дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування нашій державі і громадянам не байдужа, що підтверджується реальними кроками в цьому напрямку.

І. А. Яницька, к.ю.н., доцент, кафедри цивільного процесу НУ "ОЮА"

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика