Правовий поглядПравова позиція

Зловживання правом інтелектуальної власності (патентний тролінг)

04.03.2016 / 13:57
13811
+A
-a

Зловживання правом інтелектуальної власності (патентний тролінг)

Як відомо, право інтелектуальної власності є системою правових норм, що регулюють майнові та особисті немайнові відносини, які існують у зв'язку з виникненням, здійсненням та захистом прав на результати інтелектуальної (творчої) діяльності та засоби індивідуалізації, яким надається правова охорона.

Все частіше у практиці трапляються випадки зловживання правами інтелектуальної власності, де права використовують як засіб для шантажу, здирництва, недобросовісної конкуренції та інших дій.

Переглядаючи періодику, можна зауважити приділення великої уваги такому явищу, як патентний тролінг, що уособлює вищезгадані дії зловживання у сфері патентного права. Досліджені джерела дають  можливість узагальнено характеризувати такі дії як діяльність компаній, підприємств або інших осіб, яка полягає виключно в отриманні прибутку від права інтелектуальної власності без "реального" використання свого творчого добутку або засобів індивідуалізації у виробництві (наданні послуг).        

Свої права інтелектуальної власності патентні тролі використовують лише для "препарування" судових справ та отримання компенсацій за начебто порушені права.             

Явище патентного тролінгу походить з США і має свою давню історію. Так, наприклад, перший успішний патентний троль жив і діяв ще в XIX столітті. Його звали Джордж Селден. У 1879 р він зміг подати патентну заявку на бензиновий автомобільний двигун, проте йому вдалося відтягнути момент остаточної реєстрації на 16 років. Тим часом автомобільна галузь зросла і у 1895 році пастка закрилася. Селден уклав низку ліцензійних угод з автомобільними компаніями. Другий окружний суд США в 1911 році підтримав його, вказавши, що Селден "лише скористався затримками, які допускав закон", за одним важливим винятком - Генрі Форд, який вирішив не піддаватися шантажу та виграв процес у Селдена.  

Перша масштабна хвиля патентних позовів сталася в 1880-і роки, коли були зареєстровані десятки тисяч патентів на дрібні особливості відомих технологій. Наприклад, 6211 патентів на соху і плуг - "патентні акули", як їх тоді називали, тягли до суду фермерів, звинувачуючи їх у використанні чужої технології [1].                                                                

На теперішній час арсенал патентних тролів є дуже різноманітний. Можна привести декілька прикладів, серед яких зловмисне  використання "територіального принципу" охорони об'єктів права інтелектуальної власності. У цьому випадку патентний троль, знаючи про бажання якоїсь іноземної особи освоювати вітчизняний ринок, намагається отримати правову охорону на ще незахищені об'єкти права інтелектуальної власності іноземної особи, користуючись спрощеними системами набуття права інтелектуальної власності, такими як деклараційний патент на корисну модель або патент на промисловий зразок (для якого теж передбачена лише експертиза за формальними ознаками). Останнім акордом діяльності патентного троля є внесення відомостей про "свою" власність до митного реєстру.

У цій ситуації патентний троль розраховує на небажання іноземної особи витрачати значні кошти на судові витрати та наймання представників, спеціалістів у галузі права інтелектуальної власності. Патентний троль зазвичай із власної ініціативи запропонує викупити патентні права за певну незначну суму, що буде набагато дешевше.      

Варто також зауважити, що інколи патентні тролі вдаються до зовсім нахабних дій. Не обтяжуючи себе пошуком нових та перспективних рішень, вони використовують прогалини у законодавстві та патентують на своє ім'я вже давно відомі речі, такі як вішалка для одягу, корок для вина, картонна коробка тощо.       

Іншим засобом для здирництва та шантажу може буди так звана "ловля на живця", коли патентний троль намовляє (сам або через третіх осіб) виробника чи надавача послуг вчинити певні дії, які порушуватимуть права інтелектуальної власності, що належать патентному тролю. Непоодинокі випадки попередньої змови з іншим "справжнім" власником права інтелектуальної власності, який надає право представництва "своїх інтересів" патентному тролю.     

Так, найчастіше у поле уваги патентних тролів потрапляють особи, які недостатньо добре розуміються на особливостях та тонкощах правового регулювання інтелектуальної власності, вчиняючи вищезгадані дії без жодного умислу.

Варто також зауважити, що у статтях з тематики "патентний тролінг" найчастіше розглядають проблематику зловживання саме патентними правами, у той час як не менше проблем виникає з об'єктами авторського права, які згідно із законом не потребують обов'язкової реєстрації.

Для прикладу можна розглянути таку ситуацію: особа "Х" виготовляє певну типографську продукцію, одяг, сувеніри тощо. До особи "Х" звертається особа "Y" з типовим замовленням – виготовити певний тираж продукції і видати на цю продукцію фінансовий документ, наприклад квитанцію, з вказаною назвою юридичної особи "Х" та назвою виготовленої продукції.           

Через деякий час особа "Х" отримує повістку до суду за порушення авторських прав певної особи "Z", причому особа "Y" дивним чином зникає. У цьому випадку особа "Х" або витрачає значні кошти на судове провадження, або іде на мирову, виплачуючи особі "Z" певну грошову компенсацію.     

Подібних схем зловживання правами інтелектуальної власності є досить багато, це лише декілька прикладів. Проте варто висвітлити способи запобігання подібним діям.             

Як це не банально, але необхідність у підвищенні елементарної обізнаності у сфері права інтелектуальної власності є дуже важливим завданням. Особливо це стосується підприємців, які виходять на ринок та не приділяють достатньої уваги заходам щодо охорони та захисту власних патентних прав, або запобіганню порушення чужих прав інтелектуальної власності у підприємницькій діяльності.                                                     

Важливим завданням є навчання персоналу. Це може бути, наприклад, вміння запобігати вищенаведеним провокативним діям патентних тролів, оскільки найчастіше персонал не має достатнього досвіду для розпізнання та запобігання таким діям, виконуючи лише свої службові обов'язки.   

Актуальним є вжиття заходів щодо вдосконалення законодавства у сфері інтелектуальної власності з протидії патентному тролінгу. Наразі Держслужбою інтелектуальної власності України такі дії проводяться. Так, Алла Жарнінова, Голова Держслужби інтелектуальної власності України зазначає: «Держслужбою інтелектуальної власності було розроблено законопроект «Про внесення змін до Закону «Про промислові зразки». Ціль цього проекту закону – створення механізму попередження реєстрації промислових зразків, які не відповідають умовам надання правової охорони (не є новими) ще на етапі експертизи заявки. Електронна публікація відомостей про подані заявки передбачена для того, щоб будь-яка особа могла подати заперечення проти реєстрації зразка. Законопроект передбачає також положення про відшкодування власником патенту на промисловий зразок збитків або стягнення з нього доходу, отриманого внаслідок недобросовісних дій, чи виплату компенсації замість відшкодування збитків або стягнення доходу» [2].                                                                                        

Маємо надію, що подібні заходи допоможуть зменшити випадки патентного тролінгу у майбутньому.

Використані джерела:

1. Краткий гид по патентному троллингу: 
http://pravo.ru/interpravo/practice/view/89645/

2. Алла Жарінова "З перших вуст про особливості охорони географічних 
зазначень в Україні". Журнал "ІВ" 1 - 2016 р. К. ТОВ «Аспект-2003» 

 

Патентний повірений України № 385 І. В. Черкашин 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика