Правовий поглядПравова позиція

Зміни у проведенні податкових перевірок органами ДФС

14.02.2017 / 09:52
11329
+A
-a

Зміни у проведенні податкових перевірок органами ДФС

1 січня 2017 року набрав чинності Закон № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесені зміни до порядку проведення перевірок органами ДФС України.

Основні зміни стосуються таких питань.

Відповідно до нової редакції ст.ст. 19-1,19-2,19-3 Податкового кодексу України функція контрольно-перевірочної роботи закріплена за контролюючими органами обласного та центрального рівнів і відповідно саме ці органи (а не державні податкові інспекції) уповноважені ініціювати перевірки : видавати накази про їх проведення, оформлювати направлення, а також складати акти (довідки), надсилати платникам податкові повідомлення-рішення та вимоги (рішення) зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ). Працівники територіальних органів ДФС (податкових інспекцій), де на обліку перебувають платники податків, не мають повноважень проводити перевірки і навіть їх залучення до проведення документальних планових та позапланових або фактичних фіскальних перевірок контролюючими органами обласного, центрального рівня необхідно вважати достатньо спірним через відсутність у них, як зазначено вище, таких повноважень.Водночас, зазначимо, що недостатньо чітко Податковий кодекс урегулював повноваження обласних органів ДФС  у проведенні перевірок, не визначившись у цьому питанні стосовно функцій. 

Отже, з 01.01.2017 організацію та проведення документальних і фактичних перевірок може бути здійснено (у т. ч. видано наказ про проведення, оформлено направлення (посвідчення), складено акт (довідку) та податкові повідомлення-рішення, вимоги (рішення) зі сплати ЄСВ, за їх результатами) лише зазначеними вище органами.

Згідно з п. 20.4 ст. 20, п. 77.4 ст. 77, п. 78.4 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 та п. 80.2 ст. 80 ПК України рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки може прийматись не тільки керівником органу державної фіскальної служби, а також його заступником або уповноваженою особою.

Статтею 14 ПК України змінено критерії належності платника податків до категорії великих платників податків: замість доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали у розмірі 500 мільйонів гривень закон визначив дохід у розмірі 1 млрд гривень; розмір податкових платежів збільшено з 12 до 20 млн гривень. Окрім того, великим платником податку тепер вважається також постійне представництво нерезидента на території України, яке відповідає зазначеним вище критеріям.

Тому у разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені Податковим кодексом України для великих платників податків, зокрема і стосовно проведення податкових перевірок, щодо їх тривалості, продовження.

Пунктом 76.3 ст. 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу, тобто 1095 днів.

Варто зазначити, що на підставі абзацу 2 п. 77.1 ст. 77 ПК України план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п. 78.1.19 ст. 78 ПК України впроваджено нову підставу для проведення документальної позапланової перевірки, а саме: платником податків не надано для проведення зустрічної звірки інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Така перевірка проводиться виключно з питань, зазначених у запиті контролюючого органу.

Згідно з новою редакцією п. 81.2 ст. 82 ПК України у разі відмови платника податків у допуску до проведення перевірки посадовими особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. Тепер у ньому повинні бути обов'язково зазначені причини відмови, а платник податків має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта. У свою чергу, у разі відмови посадових осіб платника податків підписати акт, який засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими особами контролюючого органу складається акт про факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.

Внесеними змінами до п. 86.7 ст. 86 ПК України передбачено, що платникам податку надано додатковий день для подання заперечень на акт перевірки. Раніше платник податку міг подати заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта. Нова редакція Податкового кодексу України передбачає подання таких заперечень «протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта». У свою чергу, Закон збільшує строк розгляду заперечень контролюючим органом з 5 до 7 робочих днів, а також строк для повідомлення про місце і час проведення розгляду заперечення з 2 до 4 робочих днів до дня їх розгляду.

Роз’яснення з приводу проведення перевірок у 2017 році містяться в листі ДФС України від 17.01.2017 року № 1005/7/99-99-14-03-03-17 «Про організацію перевірок у 2017 році».

 

Старший юрист Європейської правничої компанії Р. І. Пугач

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика