ВідеоЗахист бізнесу

[АРХІВ 2016] ч.1 Фіскальні податкові перевірки. Право на захисті бізнесу. Українське право.

16.02.2016 / 17:54
79717
+A
-a

Інформаційно-правовий портал «Українське право» представляє програму - "Право на захисті бізнесу". Тема програми "Фіскальні податкові перевірки: Як захистити свої права в умовах податкових змін." Гість програми - податковий експерт Крохта Роман Васильович. Ведучий програми - головний редактор ІПП "Українське право" Богуцький Павло Петрович.

Розкриваються питання: Взаємодії бізнесу і держави; Загальні зміни в оподаткуванні юридичних осіб; Податок на додану вартість; Відшкодування ПДВ; Акцизний податок; Екологічний податок; Рентна плата; Податок на нерухомість; Транспортний податок; Туристичний збір; Земельний податок; Спрощена система оподаткування; Сплата ЄСВ; Зміни у ПДФО; Оподаткування дивідендів.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ведучий.

Доброго дня!

Інформаційно-правовий портал «Українське право» пропонує вашій увазі програму «Право на захисті бізнесу». Метою програми є надання допомоги у вирішенні безлічі ситуацій, які виникають в правовій практиці, у практиці застосування норм права, застосування чинного законодавства. Учасниками нашої програми  є досвідчені фахівці, які з позицій свого досвіду, з позицій практики можуть підказати у вирішенні тих питань, які можуть виникнути під час здійснення діяльності, під час складних і непростих відносин між бізнесом і тими, хто контролює бізнес, або ж між учасниками бізнесу, де сторони мають однакові права й обов’язки.

Сьогоднішня наша передача має таку тему «Фіскальні перевірки. Як захистити права в умовах податкових змін».
До участі у передачі ми запросили фахівця, який має значний досвід практичної діяльності у сфері податкового законодавства. Крохта Роман Васильович.

Ведучий. Доброго дня, Романе Васильовичу!

Гість. Доброго дня!

Ведучий. У чому Ви вбачаєте правову основу взаємодії бізнесу і держави?

Гість. У першу чергу, хочу звернути увагу на низький рівень юридичної освіти представників як малого, так і середнього бізнесу. У них є мало можливостей використовувати спеціалістів або користуватися послугами аудиторських фірм, але для успішного ведення бізнесу і для захисту своїх прав необхідні знання. Ми можемо зараз розкрити основи,  тобто на що необхідно  звертати увагу у податковому законодавстві.
Ведучий. Так, це правда. Ну напевно потрібно звернутися до основного закону, який визначає права, обов’язки та регулює відносини в нашому суспільстві - до Конституції. Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в нашій державі ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Напевно, в цьому і потрібно бачити  правову основу нашої діяльності і наших відносин з державою, тим більше коли це стосується фіскальних перевірок. Але разом з тим виконання вимог закону, виконання вимог податкового законодавства, безумовно, є обов’язковим. Тому, я думаю, що сьогодні ми розглянемо деякі питання, які є дійсно важливими і важливість їх ще визначається змінами, які відбулися останнього часу у податковому законодавстві. Ми знаємо що з прийняттям бюджету на 2016 рік низка норм Податкового кодексу України зазнали певних змін, але так і певний порядок взаємовідносин, відносин бізнесу і контролюючих органів, фіскальних органів теж зазнали  певних змін. Хотілося б почути вашу думку.

Які є зміни в оподаткуванні зокрема прибутку юридичних осіб.

Гість. Анонсовані великі реформи як завжди не відбулися. Є певні косметичні, як кажуть, поправки у податковому законодавств. По-перше, стосується це  податку на прибуток юридичних осіб. Змінено статтю 137 Податкового кодексу, де знову повернулися до старих термінів подання звітності - це квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація нараховується по наростаючій. Для окремих категорій платників податків встановлено річний звітний період, тобто вони подають тільки звіт за минулий рік протягом 60- ти календарних днів після закінчення року. Хто до них відноситься: це є платники податку, які зареєстровані протягом звітного податкового року, тобто новостворені. Друге - це виробники сільськогосподарської продукції, третє - це платники податку, у яких річний оборот становить до трьох мільйонів гривень, тобто та  категорія платників, які мають річний звіт з податку на прибуток підприємства, решта - здають звітність поквартально. Ще, крім того, хочу зазначити, що зі статті 57 Податкового кодексу України виключено положення про те,  що декларація про прибуток подається до 1 червня. Встановлено або 40 днів, або 60 днів після річної звітності. Потрібно, щоб бухгалтери не забували про такі основні зміни.

Крім того,  скасовано аванси і внески податку на прибуток підприємства, але є одна новація, що необхідно подати після трьох кварталів 2016 року декларацію про врахування авансів і внесків, при чому повинні до бюджету сплатити 2/9 розрахунку податку. Тобто можливо  приблизно розрахувати і сплатити. Якщо цього податку не сплатити, можна очікувати штраф у розмірі 25%. Якщо таке порушення буде протягом трьох років, відповідно штраф збільшується на 50%.

Ведучий. Романе Васильовичу, а аванс попередньо узгоджується?

Гість. Ви подаєте декларацію після 3 кварталів на підставі декларації, якщо ви платите аванси і платіж. Податковий кодекс каже, що узгоджено платіж, коли подали податкову декларацію.

Ведучий. Які коригування фінансового результату від участі капіталів?

Гість. Так само, в статті 140 коригування фінансового результату викладено у новій редакції, що дає змогу платникам податку зменшувати фінансовий результат, нарахований від доходів участі капіталів. Тобто виплатили дивіденди чи якісь інші корпоративні права, що підлягають сплаті, коли отримуються виплати від інвестиційних доходів або від  інших платників. Але це є досить специфічна позиція, її можна розглядати довго.

Ведучий. А зміни в податковому законодавстві  щодо податку на додану вартість. Яким чином вирішується дане питання?

Гість. Зменшення податку не відбулося, так і залишилася ставка ПДВ 20 %, для торгівлі та  виробників медикаментів - 7% і 0 ставка для певних категорій. З 1 лютого, заплановано було створити 2 реєстри: у першому будуть зазначатися платники, які підлягають автоматичному відшкодуванню, і в другому, які під автоматичне відшкодування не підпадають, а тільки на підставі перевірок.

Ведучий. Яким чином оподатковується прибуток сільхозвиробників? Чи є зміни очікуваними? Відомо, що  це  сприймалося досить негативно.

Гість. По-перше, заставили уже всіх платників платити ПДВ, це є для сільського господарства важким каменем, тому що податок на додану вартість придушує перевиробництво. Щоб не було перевиробництва, тоді немає чим заплатити, немає продажу. У нас це вважається навпаки самим бюджетонаповнюючим податком, хоча якщо ви відкриєте бюджет України, то 60 мільярдів мають зібрати , але 50 -  повернути.

Ведучий. Тобто відбувається відшкодування фактично. Ну і звичайно питання яке цікавить багатьох з тих, хто займається бізнесом - це відшкодування податку. Чи  є якісь вимоги нові у законодавстві?

Гість. По-перше, які самі критерії для автоматичного відшкодування: перше – це скасовано такий критерій, як здійснення платником податків інвестицій на оборотні активи у розмірах не менше ніж 3 мільйони, протягом останніх 12 календарних днів. Тобто раніше це була обов’язкова умова, зараз цю умову забрали.

Ведучий. Ми продовжимо, але щоб зразу було зрозуміло, в даному випадку закон має зворотню силу чи ні ?

Гість. Стаття 58 Конституції каже, що закон  має зворотну силу тільки в тому випадку, якщо покращує стан особи.

Ведучий. Тобто зараз оцінка здійснюється відповідно до того, як регулювалися відносини у минулому році. А вже у 2016-му – нові правила.

Гість. Наступна така досить цікава вже більш-менш розписана, бо перед тим редакція була трохи завуальована, здійснення  екстрених операцій, до яких застосовується нульова ставка ПДВ. Якщо експортується наша продукція за кордон, ПДВ не платиться. Якщо у попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів експорт становитиме не менше 40% загального обсягу поставок з квартальним літнім періодом. Але ж цікаво, тобто чи всім, хто має мінусове ПДВ, буде відшкодовуватися, чи так само необхідно  бути експортером. Тут законодавство не визначено, тобто залишаються шляхи обходу і  використання корупційних схем.

Ведучий. Тобто застосування податкового законодавства  має відбуватися відповідно до принципів і норм права і за таких умов можна ставити питання відшкодування ПДВ? Проте якщо питання не буде вирішуватись фіскальними, податковими органами, то потрібно буде звертатися до суду.

Гість. Існує спеціально розроблена інструкція, зазначається, до якого критерію реєстру попадає виробник, контролюючий орган за 17 днів повинен надати відповідь.

Ведучий. Дискусій було чимало та інформація надходила різна про зміни акцизного податку.
Гість. Акцизний податок нас дуже зачіпає. З однієї сторони, це не тільки значить, що люди перестануть пити чи курити, це відбивається і на пальному теж. Цікаво, що Верховна Рада знає, але все рівно прийняла чомусь такі непопулярні методи. Саме основне, що у нарахуванні і стягненні акцизу запровадили систему електронного адміністрування реалізації пального або ж здійснюється виписка акцизної накладної. Це буде впроваджуватися з 1 березня у тестовому режимі і з 1 квітня має працювати на повну.

Ведучий. У такому механізмі є певна прозорість?

Гість. Прозорості, на мій погляд, немає. Цікаво, що положення Закону 909 - це на пальне ставка акцизу збільшиться на 13%. Відповідно, буде подорожання хлібу, насіння і т.д. На спиртові напої – це 50%, на пиво – 100%, зброджені напої – 50%, слабоалкогольні напої в 3 рази.

Ведучий. Екологічний податок. Платниками податку є більшість виробників і користувачів?
Гість. З моєї практики я вам скажу, що сплата екологічного податку відбувається за бажанням платника податку. Для того щоб  визначитиЮ як забруднюється середовище, є спеціальні дослідні інститути, замовляється перевірка і визначається плата. Збільшення передбачена у 3 рази, це на азот оксиди, ацетон, вуглеводні тощо.

Ведучий. А ось рентна плата, які є зміни?

Гість. Саме цікаво, що рентну плату за транспортування газу через території України чомусь ставка становить 0%

Ведучий. Можливо, експорт?

Гість. На цьому колись було за транспортування російського газу бюджет наш отримував великі гроші, зараз вже такого немає. Але для газокористувачів, як обіцяє наш уряд,  має бути зменшена вартість газу, зменшення плати за видобуток газу. Тобто якщо ми користувачі, як говорить Україна, користуємося газом України, відповідно він мав би подешевшати на 12 - 20% мінімум.

Ведучий. Можливо, це і є метою - зниження ціни для споживачів.

Гість. Як показує практика, це зменшення тільки для виробника.

Ведучий. А податок на майно, транспортний податок, туристичний збір у контексті змін.
Гість. Податок на нерухомість. Ставки податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості встановлюються за рішенням сільських, селищних, міських рад або  об’єднаних територіальних громад. Розмір податку збільшено на 2015 рік на 3%. Було 1%  - зараз 3% станом на 1 січня від мінімальної зарплати. Якщо мінімальна зарплата на 1 січня поточного року була 1378 грн, то значить за кожний метр, який перевищує житлову площу, ви маєте заплатити 41 грн 34 коп. Хочу звернути вашу увагу, що там є пільги на площу, яка не оподатковуються: це квартира до 60 квадратних метрів і житловий будинок до 120 кв. метрів. Але ці вимоги є встановлені Податковим кодексом.

 У нас у Львові, наприклад, міська рада прийняла збільшені  площі - 80 кв. м на квартиру і на будинок 150 кв. м, але це стосується житла. Ще цікаво, що для більш великих запровадили ще окремі ставки. За наявності у платника податку житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якщо перевищує 300 кв. м для квартири або 500 для будинку, сума податку розрахована у % збільшується на 25000 грн на рік.

Ведучий. Очевидно,  такий порядок запроваджено в оподаткуванні  транспорту?

Гість. Так, транспортний податок теж у нас новий, він діє тільки протягом двох років, зараз люди почали подавати у суди, тому що Верховна Рада його приймала з порушенням чинного законодавства. Для того щоб податок вступив у силу, Бюджетний і Податковий кодекс каже, що його мають приймати за 7 календарних місяців до початку фінансового року. Як ми бачимо на практиці, починаючи з 2010 року в кодексі всі зміни приймають у останні неділі грудня. Тобто це є грубе порушення зі сторони законодавчої влади.

Ведучий. У правовому сенсі, якщо взяти оцінку, то, очевидно, треба витримувати терміни. Якщо рішення прийняте у грудні, то до серпня не повинні були б стягувати.

Гість. Навіть на наступний рік можуть стягувати. Фінансовий рік починається з 1 січня. Раніше оподатковувалися власники тих автомобілів, які мали більш 3000 кубічних см і мали 5 років експлуатації, зараз вже такого немає, зараз діє  правило, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі з року випуску яких минуло не більше 5 років та середня ринкова вартість яких становить понад 750 у розмірі мінімальної заробітної плати, встановлено 1 січня податкового року. Тобто 2016 р. – це є один мільйон тридцять тисяч грн.

Ведучий. Це має бути вартість на час стягнення податку?

Гість. Вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів. Ставка податку встановлюється в розрахунку у розмірі 25000 на кожний легковий автомобіль. Є поправка, що в разі незаконного володіння, тобто коли у вас автомобіль вкрали, за такий легковий автомобіль не сплачується податок з місяця, в якому у вас його вкрали. При цьому поточній місяць доведеться платити.

Ведучий. Туристичний збір. Це важливо і цікаво очевидно для львів’ян.

Гість. Туристичний збір - це є податок, який сплачується суб’єктами господарювання. Такий збір сплачують тільки юридичні особи або підприємці, які надають послуги по частковому проживанню. Тобто це платять всі  вказані суб’єкти, які знаходяться на певній території, яка визнана туристичним об’єктом або місцем.                                                          

Ведучий. Земельний податок.

Гість. Земельний податок практично не змінився з минулого року, там тільки було внесено зміни у зв’язку з реформою місцевого самоврядування, тому що зараз створюються  громади і вони так само мають право змінити податки.

Ведучий. Тобто ставки і нормативно-грошова оцінка землі враховується звичайно.

Цікавим є питання спрощеної системи оподаткування. Чи є тут зміни? Чи взагалі є підстави переходу на інші види оподаткування?

Гість. Це дуже широке питання, на нього можна приділити цілий день, але  коротко дамо певні визначення. Ви бачили, що коли люди стали готуватися до мітингу, вважаючи, що спрощену систему знищать, тобто тоді можна сказати, що пропадають в Україні малий і середній бізнес, тому що вони на єдиному податку тримаються. Суттєво нічого не змінилося -  4 групи залишилися.

1 група платить в розмірі 20% від мінімальної зарплати за кожний місяць.

2 група платить 20%.

3 група  - дещо змінилося, замість 2% ПДВ тепер будуть платити 3% ПДВ, а якщо з загального обороту, то необхідно платити 4%, а зараз вже 5%.

Ведучий. Ну і суми встановлено дещо різні.

Гість. Так,1 група може отримувати протягом року 350000 грн, 2 група  півтора мільйона, 3 група раніше могла заробляти 20 мільйонів, тепер тільки 5 мільйонів. Відповідно, це вже почалися рухи з боку податкових органів. Уже 5, 6 січня, після прийняття Закону 909, підприємцям, які у тому році мали 9 - 10 мільйонів, зателефонували з податкової  і повідомили, що вони мають перейти на загальну систему оподаткування, що невірно.

Ведучий. А 4 група?

Гість. Ну 4 група це є сільськогосподарські виробники. Певні зміни відбулися -  по ПДВ збільшили, плата здійснюється у залежності від того, як використовуються сільськогосподарські ресурси, коефіцієнт став 0,81, а був 0,45.

Ведучий. Окрім оподаткування, велика частина до бюджету надходить від плати єдиного соціального внеску. Який порядок, чи відбулися зміни?

Гість. Зміни суттєві відбулися і перш за все  внесено зміни в Закон про нарахування ЄСВ, забрано всі класифікатори ринку економічної діяльності, тобто із зарплати раніше сплачували певний відсоток, чим був більший ризик отримувати травму на виробництві, тим більше  плата. Зараз це скасовано і всі платники податку платять 22%, а було від 41 до 64. Було поділено 42 категорії, зараз вже такого немає, тобто можна вважати, що тут є послаблення тиску з метою уникнути заробітної плати у конвертах, тому що раніше треба було віддати 0,52 копійки на 1 грн. заробітної плати, але з тим що зменшили податок, збільшили розмір заробітної плати, за яких отримується оцей єдиний соціальний внесок. Якщо раніше мали, наприклад, дохід до 17- ти мінімальних зарплат, то внесок утримувався з фонду, якщо мали більше  - вже не утримувався, зараз же цей поріг підняли до 25 мінімальних заробітних плат. Тобто якщо одній категорії зменшили, то іншим категоріям підвищили.

Ведучий. Хто контролює сплату єдиного соціального внеску? Ось раніше це були органи Пенсійного фонду.

Гість. З 2013 року з вересня і жовтня це право перейшло на державні фіскальні органи. І дуже багато є порушень, є з моєї практики дуже багато судових позовів, коли податкові органи рахували єдиний соціальний внесок за період, коли це право мав робити лише Пенсійний фонд.

Ведучий. Чи відбулись якісь зміни ставок, зокрема,  на доходи фізичних осіб?

Гість. По- перше, хочу сказати, що для заробітної плати податок на доходи фізичних осіб у 2016 році збільшився на 3%, тобто був 15, зараз став 18, на всі розміри зарплат. Раніше було так само визначено, якщо отримували заробітну плату більш ніж 10 мінімальних зарплат, мали платити 20%, зараз же  18 на заробітну плату. Але так само і було змінено податок на пенсію, який утримується у розмірі 15%, якщо у вас пенсія перевищує 3 мінімальні зарплати, тобто, наприклад, коли пенсія 4134 грн. Податок на дивіденди є 5%, що виплачується платникам податку на прибуток, і 17%, коли ви виплачуєте дивіденди платникам єдиного податку або фізичним особам. Це є різниця, раніше такого не було. Так само держава анонсувала, що буде збільшена соціальна пільга в 3 рази. Тобто якщо б зарплата була більша ніж 3000, мали б користуватися пільгами на своїх дітей або на себе, але цього не відбулося.

Ведучий. На рахунок оподаткування дивідендів теж є різні дискусії. Вбачається, що податок не стягується з тих осіб, які мають значні доходи. От як тут, якщо взяти в абсолютних цифрах?

Гість. Практично хто має великі доходи і дивіденди, їх просто переводять в офшорні зони і він далі не сплачується.

Ведучий. Тобто у більшості випадків такі застереження мають під собою основу, є обґрунтованими.

Гість. І ще хочу звернути увагу підприємців на зміни у Податковому кодексі, що тепер авансові платежі податку на доходи фізичних осіб, це вже для тих підприємців, які знаходяться на загальній системі оподаткування. Раніше це мав бути кожний квартал, мали автоматично дохід минулого року поділити на 4 і приблизно ¼ податку платити. Зараз вже такого немає, зараз зміни є і цей авансовий платіж вираховується з книги обліку доходів і витрат. Є така книга, де кожний день підприємець записує свій дохід і свої витрати, якщо не отримується певний дохід від певного капіталу, то нічого не платите, коли отримали - платите з тієї суми авансовий платіж у розмірі 18% від доходу.

 Так само собою і платиться тільки за 3 квартали, за 4 не платите, то вже буде здійснюватися плата згідно річної декларації. Це з одного боку дає покрашення, але краще розбити певні великі платежі на декілька періодів.

Ведучий. І вибір тут фактично відсутній.

Гість. Хоча саме за авансові платежі відповідальності законодавство не передбачає.

Джерело:  YouTube канал - Українське право
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика