ВідеоЗахист бізнесу

[АРХІВ 2016] ч.2 Фіскальні податкові перевірки. Право на захисті бізнесу. Українське право.

16.02.2016 / 18:00
20079
+A
-a

Інформаційно-правовий портал «Українське право» представляє програму - "Право на захисті бізнесу". Тема програми "Фіскальні податкові перевірки: Як захистити свої права в умовах податкових змін." Гість програми - податковий експерт Крохта Роман Васильович. Ведучий програми - головний редактор ІПП "Українське право" Богуцький Павло Петрович.

Розкриваються питання: Проведення фіскальних перевірок; Повідомлення про проведення перевірки; Відбір платників податків для проведення перевірки; Види перевірок; Планова перевірка; Позапланова перевірка; Чи можна перевіряти раніше перевірені періоди; Терміни проведення перевірок; Оформлення результатів перевірок; Податкове повідомлення рішення; Оскарження податкового повідомлення рішення; Майно яке не підлягає для погашення податкового боргу; Штрафні санкції.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ведучий. Тобто це вже відносини з податковими органами. До речі, це якраз тема наступна, яку ми повинні розглянути.  Питання проведення фіскальних перевірок безпосередньо. Яким чином у 2016 році мають проводитися податкові перевірки? Чи відбулися певні зміни?

Гість. Дуже часто питання виникали  у платників податків, чи далі діє мораторій у  2016, хочу сказати що згідно з Законом України, Податковим кодексом у  прикінцевих положеннях мораторій на перевірки діє до кінця 2016 р. Але є так само обмеження, що це не розповсюджується на осіб, які мають більш ніж 20 мільйонів обороту і у яких буде перевірка фактична - наявність найманих сил і сплата податку на доходи фізичних осіб.

Ведучий. Перевірки на сплати податку на доходи фізичних осіб, перевірки фактично працюючих,  пов’язуються з додержанням законодавства про працю і це залишається поза мораторієм.

Гість. Як правило, найбільші втрати платники податків мали після проведення планових документальних перевірок, там були  не тільки десятки  але й мільйони гривень донарахованих сум і штрафних санкцій. Фактичні перевірки і позапланові  перевірки  суттєвих нарахувань не проводили.

Ведучий. Загальний порядок проведення перевірок існує, не змінився існують вимоги до планових перевірок, які, по-перше, передбачають план, який має доводитися до платників податку.

Гість. Одні норми  законодавства  кажуть  що доводиться, але  посилаються на  державну таємницю  і його не доводять. Тому що платник податку може за цей період щезнути, якщо він буде повідомлений, що його мають перевіряти.

Ведучий. Це  презумпція винуватості  платників податків і  переконання що вони уникають сплати податків. Це знову дискусія.


Гість. Платники податку навіть точно не знають, коди податкові органи до нього мають приходити на перевірку. Є перевірки планові, документальні , камеральні і фактичні. Для  того щоб провести документальну перевірку планову, необхідно  представили наказ на перевірку, направлення представити службове посвідчення.
Ведучий . Перепрошую, це питання важливе і ми його розглянемо, але ж напевно перевірці передує отримання інформації фіскальними органами. Є якісь зміни стосовно цього?

Гість. Ніяких змін не відбулося. Є встановлені законодавством випадки коли податковий орган або інші контролюючі органи  мають право звертатися, щодо  надання  інформації, стосовно певної вимоги. Має бути повідомлено як про  факт , що ви здійснили якесь порушення.

Ведучий. Тобто спочатку інформується, що є порушення і  потім протягом 10- ти днів має бути  надана відповідь. Якщо цього не зробити, то фіскальні  органи мають право  здійснити позапланову перевірку. Тобто відповідь має подаватися у будь – якому разі.

Гість. Так. Але так само , якщо дали запит , а в ньому не вказано на якій підставі мають надаватися документи, бо немає факту порушення. Дуже багато тих , хто отримували запити, які викладені на 2 сторінки, мало не треба розказати біографію своїх батьків, тобто відносини з контрагентами, договори, податкові накладні, видаткові, платіжні доручення,  наявність ремонтників, наявність складів і тому подібне, тобто – запит   більш, ніж на планову перевірку, але це не установлено законом, можна такої інформації не надавати.

Ведучий. Очевидно власники бізнесу і ті хто керує бізнесом мають розуміти що в даному випадку відповіді на такі запити мають надавати юристи за участі фахівців з податкового законодавства і фінансових органів .

Гість. Тобто сформувавши повну таку  відповідь, можна сказати, що напишете явку з повинною.

Ведучий. Чи є якісь принципи відбору платників податків для проведення перевірок ?

Гість. Планова перевірка - зараз складається план  на квартал, вона має бути затверджена за 10 -15 днів до початку кварталу. Для проведення планової перевірки  повинні попередити за 10 днів. Відбір здійснюється, наприклад, по податкових органах за степенем ризику, ступінь ризику затверджується спеціальним положенням,  зазначеним у податковому кодексі, хто хоче детально ознайомитися, подивиться чи  підпадаєте під цю групу ризику. До прикладу, це випадки, коли рівень зростання податку на прибуток нижчий за рівень зростання доходів платника податків. Тобто коли податкове навантаження зменшується, а валовий дохід збільшується , вже існують певні ознаки на відбір до перевірки. Слідуючий рівень -  сплата  податку на прибуток є нижчим від рівня сплати податку у відповідній галузі, тобто вибирається середня сплата.У цілій галузі, не по Україні, не по району, знову податкове навантаження.

Наявність відносин з контрагентами, які знаходяться у розшуку або ліквідовані, або визнані банкротом і сума операцій з ними досягає понад 5 % загального обсягу постачання. Ну у нас це проблема в тому, наприклад фірма уже закрилася і податковий орган не може дати запит,  вважається що це є фіктивна фірма.

Ведучий. У тому числі відносини з суб’єктом, який знаходиться у розшуку або ж стосовно якого здійснюється досудове розслідування. Це теж фактор який свідчить про знаходження у  високому ступені ризику.

Ведучий. Тому, напевно, ми конкретизуємо питання - види перевірок. Тут чітко потрібно орієнтуватися і знати.

Гість. Вид перевірок це є документальні, фактичні і камеральні. Камеральна перевірка  проводиться тільки за документами, зі звітністю, те, що надано контролюючим органам. Наказ про таку перевірку не підписується, про таку перевірку не повідомляється. Перевірили звітність на механічні, математичні помилки або несумісні зі звітністю. Необхідно знати: кожна цифра дублюється  2 -3 рази, якщо хочете приховати щось в одному звіті, обов’язково буде видно у іншому. Тобто приховувати нарахування податків не раджу, бо все рівно все вираховується. За камеральною перевіркою складається акт, потім дають на  підпис і  повинні нараховану суму заплатити.

Ведучий. Власне кажучи, фіскальні органи мають повідомити, що здійснюють камеральну  перевірку ?

Гість. Навіть можуть і не повідомляти, але з результатами перевірки ознайомлюють.

Фактична перевірка. Це, як правило перевірка касової дисципліни, чи ви вибиваєте чеки, чи є працівники оформлені і т. д. Документальні перевірки, за якими найбільше дораховують платежі і штрафні санкції. Документальна перевірка може бути планова, а може бути і позапланова.

Ведучий . Здійснюється  з виходом на місце?

Гість. Так, може бути виїзна, може бути невиїзна. Тобто якщо невиїзна, це проводиться з документами у самому контролюючому органі, якщо виїзна - це на місті підприємства. А фактична здійснюється тільки на місці.

Тобто якщо хочуть перевірити звітність, не можуть це робити фактичною перевіркою. Тобто в кожній перевірці є свої моменти і вимоги, якщо їх знати, то збережете свої витрати і нерви.

Ведучий. Перевірки, тут навіть сам вид перевірки вимагає певного підходу, а вже якщо розуміти , що перевірка здійснюється, то більше має бути спілкування з фахівцями. Тому що у фіскальних органів існує своя тактика і методика, звичайно для того, щоб виявляти порушення і реагувати на це.

Вимоги до проведення планової перевірки, давайте ще раз повторимо.

Гість. Планова перевірка. 3 обов’язкових вимоги:

  1. Платника податку  за 10 днів до перевірки необхідної попередити;
    2. Надається наказ на її проведення, причому наказ повинен бути підписаним і повинна стояти мокра печатка, де визначається вид перевірки, за який період буде перевірятися, хто буде перевіряти, скільки днів буде проходити перевірка.

Крім того, ще має бути направлення на перевірку, виписане на кожного інспектора, у якому зазначається, ким перевіряється, як і які документи будуть вимагатися.

І остання вимога - інспектори повинні показати своє службове посвідчення. А вже півтора року є проблема, бо не мають посвідчень і це є підставою, щоб не допускати на перевірку.

Ведучий. Планові перевірки - це поточна діяльність, яка засвідчує усталені відносини фіскальних податкових органів і бізнесу, а от у разі проведення позапланової перевірки, які обставини тут ураховуються і які обставини взагалі призводять до проведення позапланових перевірок?

Гість. Якщо навіть подивитися саму статтю 78 Податкового кодексу, яка регулює правила позапланових перевірок.

Ведучий. Перепрошую, але вимоги цієї статті Кодексу потрібно знати дуже чітко.
Гість. Тобто, як кажуть, якщо не можна дістати плановими перевірками, то дістанемо позаплановими. Є багато обставин, зазначених у статті 78, які дозволяють проводити позапланові перевірки. Саме цікаво хочу зазначити, що зараз Верховна Рада із законом 909 зробила великий подарунок платникам податків. Раніше підпункт 78.1  вказував,  що позапланова документальна перевірка може бути за наявності хоча б таких обставин: отримано податкову інформацію, що свідчить про факт порушення платником податків валютного та іншого не урегульованого цим Кодексом законодавства. Але звертаю увагу, що зараз виходить, що податкові органи не мають права перевіряти порушення податкового законодавства згідно зі статтею 78.

Ведучий. Тобто якщо порушення допущено податкового законодавства, то це не враховується  для визначення позапланової перевірки, тільки порушення валютного законодавства.

Гість. Дійсно так. Лише за умов, якщо платник податку експортер або має найманих працівників, де відбулися порушення, чи порушена  касова дисципліна.

Ведучий. Це, напевно, потрібно визначити як помилку та її незабаром виправлять.

Гість. Далі, на що найчастіше зустрічалося для перевірок позапланових -  платником податків подано контролюючому органу, уточнений розрахунок з відповідного податку за періоди, які перевіряються контролюючим органом. Перевірка пройшла, а платник податку ще надавав чи коригував уточнюючі декларації, фіскальні органи мали право знов прийти і перевірити той самий період. Позапланова перевірка здійснюється, якщо несвоєчасно подали податкову декларацію, надані недостовірні дані.

Ведучий. Але враховуються  порушення  не податкового законодавства, а валютного відповідно до змін.

Гість. Наступне що часто зустрічалося -  це отримане судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанова органу що здійснює оперативно-розшукову   діяльність слідчого, прокурора, звісно, відповідно до закону.

«Я зараз маю справу в суді окружному, з липня податковий орган подав з району на призначення перевірки і досі йде судове засідання і суд не хоче цей позов залишати буз розгляду.» Податковий орган не має права подавати такий позов з вимогою про проведення перевірок.

Ведучий. Це невірно, тільки у порядку, визначеному  кримінальним процесуальним законодавством.
Гість. І хочу сказати , що у зв’язку з прийняттям закону у липні 2015 р. про набранням чинності  закону про прокуратуру , у слідчих відібрано право виносити постанову про  призначення перевірки.

Ведучий. А ось таке є ще питання - якщо попередні періоди були перевірені, то чи можливим є за наявності підстав, визначених Податковим кодексом, проводити позапланову перевірку?

Гість. Так само подарунок зробили для платників податку , це є стаття 78, але вже пункт 2. Там чітко вказано, що обмеження на підставі проведення перевірки платників податків визначені цим Кодексом не поширюється на перевірки, що проводяться за зверненням такого платника, або перевірки що проводяться в межах кримінального впровадження. Тобто раніше слідчий міг  кримінальне провадження тягнути 3 - 5 років, я знаю такий випадок, я приймав участь в такому, там  було більше 12 перевірок за той самий період. Ну це проблема нашого законодавства,  що ми не можемо зупинити незаконні дії слідчого. І далі контролюючим органом забороняється проводити позапланові документальні перевірки, передбачені підпунктами 78.1.1,  78.1.4, 78.1.11, статті 78 Кодексу, у разі якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платників податків.

Ведучий. Тобто 12 перевірок вже скасовується.

Гість.  Перевірка сплати податків  валютного законодавства та іншого, ось акт перевірки, якщо ви не ознайомилися попередньо, читайте його. Вже вимагати другий раз, як це робить слідчий, це була їхня хвороба, то зараз уже такого немає. Тобто в даному випадку платникам податків стало набагато легше.

Ведучий. Терміни проведення перевірок, перевірки не можуть тривати вічно і нескінченно звичайно, питання термінів перевірок.

Гість. Вічно як раз перевірки проводилися за постановою слідчого, зараз вже такого не має, терміни Податковим кодексом чітко визначені, це є стаття 82 Податкового кодексу, існує Положення розроблене, ну найбільше це для документальних планових перевірок. Перевірка не може бути більше ніж 30 робочих днів, звертаю вашу увагу -  не календарних. Щодо суб’єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, для інших -  20. Так само позапланова перевірка, відповідно, для великих -  не більше 15 робочих днів, для малих не більше 5 і для інших не більше 10.

Ведучий. А ось фактичні перевірки?

Гість. Там теж зазначається, що не більше 10 днів. І якщо ревізор не може все питання висвітлити, вони мають право ці перевірки продовжити. Але який порядок: керівник ревізійної групи пише заяву на начальника контролюючого органу і при тому повинні попередити, ще до закінчення перевірки, що буде продовження. Так само перевірку можуть зупинити у її проведенні, бо більше ніж 30 днів ніхто не має права перевіряти. Є питання, які повинен встановити експерт чи ще якийсь фахівець, сам ревізор цього дослідити не може, мають право зупиняти, але так само  повинні попередити листом. І теж необхідно пам’ятати платникам податків, що все спілкування з виконавчими органами проходить у письмовій формі, листами або листом з власноручним підписом.

Ведучий. А для того щоб лист був правильно, вірно  підготовлений, то знову ж рекомендується звертатися до спеціалістів.

Порядок надання бухгалтерських документів перевіряючим фіскальним органам, як контролювати програму виконання? І якщо ми кажемо про надання документів, то існує певний порядок вилучення документів, тут  теж потрібно особливу увагу приділяти.

Гість. Десь 15  років тому саме податкові служби зобов’язували перед початком перевірки, крім наказу і направлення, вручати ще  програму перевірки, там писалося, хто, яким чином, які питання і які бухгалтерські рахунки або документи він має право вимагати. Якщо такої програми не було, мали право не допускати на перевірку. Коли Податковий кодекс прийняли, такого вже відношення нема. Але це є положення в порядку оформлення матеріалів документальної перевірки. План перевірки – це є інформативний додаток до акта перевірки.

Ведучий. Фактично,  план - це є зараз програма, але він теж має бути.
А щодо вилучення документів?

Гість. Вилучення документів так само на це  повинні отримати дозвіл. Під час перевірки мають право вимагати тільки копії з підписом і печаткою, які підтверджують  податкове правопорушення. Вилучати оригінали документів податковій заборонено, раніше можна було вилучати і за постановою слідчого, а зараз тільки за постановою суду. І дуже часто, може навіть не один, хто буде дивитися цю передачу, сказав би:  «Приїхали хлопці в масках, до стіни, згорнули все, що було у шафах, склали у мішки, вивезли все». Це грубе порушення, в такому випадку зразу повинні повідомляти чи у прокуратуру, чи у міліцію про  викрадення  документів. Документи при вилученні кожний листок має бути описаний, має бути надана можливість зробити з нього копію і складати опис, складається  протокол, які документи вилучаються. Чому, бо дуже багато після того документів  зникали, документи неможливо повернути, а якщо нема документів на витрати, то податок буде збільшений.

Ведучий. Ну, я сподіваюсь, що у сучасних умовах ми все ж рухаємося в напрямку цивілізованого вирішення подібних  питань відповідно до Кримінального процесуального кодексу.

Питання  оформлення матеріалів перевірок, терміни та порядок оскарження.

Гість. Перевірка триває 20 чи 30 робочих днів, протягом 5-ти днів після закінчення перевірки повинні надати акт про результати перевірки. Акт підписується посадовими особами,  інспекторами, до актів можуть бути додані різні додатки, таблиці, усі порушення зазначаються, як правило у додатках, у таблицях за типовою формою: прізвище, має бути  утримано, утримано, різниця дорахованого. Додатками є пояснення. Зі своєї практики раджу:ніколи не  поспішайте давати контролюючим органам пояснення.

Ведучий. По меншій мірі, потрібно одразу запросити юриста, спеціаліста.  

Гість. Дають акт, його  підписують і дуже часто забувають додавати додатки до акта, якщо  підписуєте додатки, повинні записати собі і одну копію відразу забрати, тому що  саме у додатках багато інформації: які саме  порушення, які штрафні санкції,  без того у подальшому неможливо оскаржувати. В акті пишеться чітко, що додатки є невід’ємною частиною акта. Примірник дають, значить, до нього і мають бути усі необхідні додатки.

Наступне питання саме підписання акта. Дуже часто платники податку побачать суми,  які донараховані, і  десь там пишуть на листках знизу, зверху «я не згоден», проставлять підпис і все. Це контролюючим органам тільки і треба, це означає, що з актом ознайомлені. Якщо взагалі акт не підписувати, податкові інспектори повинні скласти акт про відмову від  підпису, де вказується, що з актом ознайомлені, але його відмовилися підписувати.

Ведучий. Фактично потрібно документувати те, що відбувається.

Гість. Так, я раджу підписати акт, але у випадку неузгодження написати, що протягом 5-ти робочих днів буде подано заперечення на акт. Причому звертаю увагу, не скаргу, а заперечення, чітко визначається законодавством - якщо подати скаргу, податковий орган має право це не розглядати. І вже якщо подали письмове заперечення, то протягом 10-ти днів  повинні запросити чи відповісти на  заперечення, причому обґрунтоване.

Ведучий. Є таке спеціальне податкове звичайне питання, яке стосується фахівців фіскальних органів -  це податкове повідомлення-рішення, податкова вимога, тут  звичайно розібратися без спеціальних знань складно.

Гість. Зараз дійдемо до цього питання, але ще хочу наголосити -  треба уважно читати акти перевірок. Без зазначення, які норми порушені, статті законодавства -  цей акт є просто реферат. Дуже багато справ виграно тільки на тому, що вже законодавство змінилося, а ще старі норми застосовують. Тобто дали заперечення на акт, протягом 5 – 10 днів повинні дати відповідь і якщо не заперечували акт, протягом 10-ти днів податковий орган приймає податкове повідомлення-рішення, тобто скаже, скільки маєте заплатити податку, які  нараховані штрафні санкції. Якщо ж не оскаржили  акт,  дали відповідь по  запереченню на акт протягом 3-х днів після того заперечення повинні приймати  повідомлення-рішення. Там так само зазначаються ті самі статті, які зазначені у акті перевірки, що  порушили і на підставі якого документа нараховані штрафні санкції. Так само до цього рішення має бути додано додатки розрахунку штрафних санкцій. На що звернути увагу, що так само дається згідно Податкового кодексу 10 днів на оскарження податкового повідомлення-рішення. Рішення можете отримати або рекомендованим листом, або нарочним принесуть , розписуючись,  дата, число має бути, оскільки  маєте 10 днів на оскарження.

Ведучий. Це ще й  тому, що далі, якщо не задовольнили скаргу, то є можливість звернення до суду.

Гість. Якщо за цей період не надали відповідь, то  скарга вважається задоволеною. Як правило, зараз контролюючі органи дають до 20-ти днів . Так само маєте право навіть не чіпати ті адміністративні оскарження, а одразу звертатися до  суду. Це законом не заборонено, але потім вже після судового оскарження не можна здійснювати адміністративне оскарження.

Ведучий. Очевидно, треба використати усі можливості,  які передбачені законодавством,  і необхідно враховувати, що оскарження зупиняє виконання.
Гість. Так, коли подаєте оскарження, донарахована сума вважається неузгодженою, штрафні санкції нараховуються, пеня нараховується.

Ведучий. І ще одне таке спеціальне питання, яке стосується фіскальних служб, податкових органів -   це податковий борг?

Гість. Коли платнику податку донараховують значні суми або буває таке, що він задекларував, що має записати, сплатити податок, а кошти відсутні. Тобто це все  задекларований перед державою борг. В чому проблема. Зараз зробили пом’якшення, був штраф 50%, зараз, якщо плануєте пропустити платіж  протягом 30-ти днів, за це тільки рахується 10%, якщо до 30-ти днів і більше то 20 %. Раніше якщо пропускали більше 3 місяців, то це було 50% штрафу. І платники податків,  і бухгалтери зараз часто можуть казати  «Хай борг буде, а я буду гасити поточні платежі». Треба знати, за рахунок  чого не можуть гасити податкові борги. Але повернемося до  повідомлень-рішень тобто на виконання податкового рішення є 10 днів  на  сплату. Якщо  не заплатили цю суму і не оскаржили, на 11 день - це вже податковий борг. І податковий орган висилає податкову вимогу,  яку  необхідно виконати  зразу, або, і там чітко написано, що майно буде описано і забрано під податкову заставу, а через місяць прийде друга вимога, яка зазначає, що на  майно буде накладено арешт. Якщо  цього не зробити, фіскальні органи  дійсно мають право так діяти  і, як правило, так діють. Потім дуже важко знімати арешт тощо. І  борг уже буде постійно, а потім або банкротство або треба платити.
 Ну до таких наслідків не потрібно допускати,  будемо  вважати, що  ситуацію можливо  відрегулювати і вирішити.

Гість. Хочу зазначити чітко, за рахунок якого майна не підлягає погашення податкового боргу. Деякі платники цього не знають:

1) майно платника податків надано ним у заставу іншим особам, якщо така застава зареєстрована згідно з законом;

2) майно, яке належить на праві власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податку, у тому числі майно передане платнику податку у лізинг, аренду і т. д.;

3) майнові права інших осіб надані платнику податків у користування або володіння та кожні майнові права, у тому числі і правило інтелектуальної промислової власності і таких інших;

4) майно включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації;

5) майно, вільний  у обіг якого заборонено згідно законодавства України;

6) кошти інших осіб, надані платнику податку у вклад, депозит або у довірче правління, також для виплати заробітної плати за фактично відпрацьований час.

Податковий кодекс чітко встановив, що платник податку має право, відповідно може і оскаржувати рішення,  про відмову  в розстроченні або відстроченні платежів. Коли маєте сезонну роботу, що  платнику  поверне контрагент кошти,  за наявності боргу маєте право звернутися у податковий орган, для того щоб або розстрочили, або відстрочили платіж. Повинні представити бізнес-план, розрахунок і довести, що дійсно будуть кошти, буде покращення матеріальної ситуації і дається до кінця календарного року план погашення боргів, або дається відстрочення і взагалі 2 - 3 місяці нічого не платите. Рішення приймає керівник органу і при цьому укладається договір, зазначається пеня , яку платите.

Чим добре розстрочення або відстрочення -  зникають штрафні санкції за несвоєчасну сплату.

Ведучий. Штрафні санкції як визначають, це питання визначено однозначно законодавством?

Гість. Це, я скажу, комп’ютерна програма рахує.

Ведучий. То які фактори впливають?

Гість. Може бути  поштрафні санкції за місяць, можуть за півроку, але коли йде розстрочка, складається договір, все обнулюється, залишається тільки борг і пеня не застосовується, але штрафні санкції не застосовуються. Пеня за користування розстроченням така сама. як і за несвоєчасну сплату податків. Тобто тут присутня  економія  на штрафних санкціях, плюс виникає можливість погасити борг без застосування нових штрафних санкцій.

Ведучий. Я сподіваюся, що ми в цілому розглянули ті питання, які і хотіли розглянути у сьогоднішній передачі. Дякую,  Романе Васильовичу, за участь у нашій передачі.

Гість. Дякую за запрошення.

Джерело:  YouTube канал - Українське право
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика