Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Депутати хочуть запровадити єдиний порядок розгляду заяв про відвід судді

08.11.2016 / 09:08
2005
+A
-a

Депутати хочуть запровадити єдиний порядок розгляду заяв про відвід судді

До Верховної Ради України подано проект Закону № 5335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення процедури відводу».

Як зазначається у пояснювальній записці до проекту, процедура розгляду заяви про відвід у різних видах судочинства змінювалася протягом всього періоду розвитку вітчизняного процесуального законодавства. На даний час у цивільному, адміністративному та господарському судочинстві відвід розглядається тим самим складом суду з участю судді, якому заявлений такий відвід. При одноособовому розгляду справи суддя вирішує заяву про власний відвід самостійно. Разом з тим в процесі про адміністративні правопорушення інститут відводу повністю відсутній та використовується суддями «за аналогією».

Тому законопроектом пропонується запровадити уніфіковану систему розгляду заяв про відвід та самовідвід в адміністративному, господарському та цивільному судочинстві, а також запровадити інститут відводу в процесі розгляду справ про адміністративні правопорушення.

Пропонується така загальна схема розгляду заяви про відвід (самовідвід) судді:

1) Заява про відвід або самовідвід судді, що входить до складу колегії суддів, кільком членам колегії суддів або всьому складу колегії розглядається цієї ж колегією суддів – тобто, залишається існуюча процедура;

2) Заява про самовідвід судді, що розглядає справу одноособово здійснюється тим же суддею.

3) Заява про відвід судді, що розглядає справу одноособово може розглядатися двома способами:

- якщо заява подана за 2 дні до дня судового засідання або раніше, то вона розподіляється на іншого суддю цього ж суду, який вирішує її без виклику сторін. При цьому суддя, якому заявлений відвід, може подати письмові пояснення;

- якщо заява про відвід подана пізніше, ніж за 2 дні до дня судового засідання, то вона розглядається тим же суддею, якому заявлений відвід – як це існує зараз. У кримінальному процесі процедура не змінюється – тут заява про відвід судді, який розглядає справу одноособово, завжди розглядається іншим суддею, коли б вона не була подана.

Також пропонується запровадити механізм відводу в процесі розгляду справи про адміністративні правопорушення. При цьому окремо прописується порядок відводу члена колегіального органу, що здійснює розгляд таких справ у визначених законом випадках – за аналогією із відводом судді у колегії суддів.

Також окремо пропонується запровадити процедуру відводу посадової особи, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення – заява про відвід має розглядатися її керівником.

Право суду залишати без розгляду заяву про відвід, яка подана повторно з тих самих підстав не виходячи до нарадчої кімнати уніфікується і запроваджується в усіх видах судочинства.

Автори законопроекту вважають, що у разі запровадження зазначеного механізму кожен матиме реальне право забезпечити належний розгляд його заяви про відвід іншим суддею не зриваючи при цьому розгляд справи. В очевидних випадках виникнення упередженості вже під час судового процесу особа не буде позбавлена можливості подання заяви про відвід, але розглядатися вона буде вже буде за існуючою процедурою. Тим самим буде досягнуто баланс між право на відвід та правом на швидке відправлення правосуддя.

Нагадаємо, що раніше до парламенту подавався законопроект про запровадження в Кодексі про адміністративні правопорушення інституту відводу судді, однак і досі ця ініціатива очікує розгляду профільним комітетом Ради.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика