Колонка редактораdonum auctorisНевідворотність покарання в українському праві

Невідворотність покарання в українському праві

11.06.2018 / 09:52
8223
+A
-a

Невідворотність покарання в українському праві

Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядним виявляється принцип невідворотності покарання за вчинене правопорушення, якщо більш точно – кримінального правопорушення.

Проблема сьогодення в Україні – відсутність реалізації принципу невідворотності покарання. У чому причина? Назвати причину, на перший погляд, нескладно, і її знаходять у більшості випадків саме такою – нездатність правосуддя винести обвинувальний вирок з визначенням особі, яка вчинила злочин, відповідної міри покарання. Ще називають недоліки законодавства і необхідність удосконалення законодавчих конструкцій щодо процесуальних і матеріальних аспектів притягнення до відповідальності, застосування покарання. Проте не будемо поспішати з висновками, які, як видається, знаходяться на поверхні і доступні кожному.

Покарання завершує складний процес викриття кримінального правопорушення, встановлення особи, яка вчинила таке правопорушення, зібрання доказів, що є переконливими для винесення судом вироку і визначення покарання. Очевидно, що суду у даному випадку відведена найбільш відповідальна і по суті завершальна місія – вирок з визначенням покарання. Проте, якщо розглядати весь складний процес притягнення до кримінальної відповідальності у порівнянні  з виготовленням, наприклад, скульптури, то ми без будь-яких зусиль збагнемо, що у цьому процесі матеріал ( процесуальні дії і докази), руки майстра (професіоналізм детективів, слідчих, прокурорів), талант скульптора (суддівська доброчесність і знання права) відіграють не меншу, а більш значущу роль, ніж якість закону, що підлягає застосуванню у поєднанні з суддівською компетентністю. 

Загостримо увагу на корупційній складовій діяльності правоохоронної системи і здійснення правосуддя. Це проблема сучасної України, і цю проблему необхідно вирішувати, тому що принцип невідворотності покарання втрачає своє призначення саме за корупційної складової, яка дозволяє уникнути відповідальності на стадії досудового розслідування, розмиваючи докази, ставлячи результати зібрання доказів у залежність від отримання вигоди тими, хто має бути чесним перед законом і суспільством. Корупційні  чинники продовжують діяти і на стадії судового розгляду проваджень, але не більш яскраво і активно, ніж на досудовому розслідуванні.

Проте повернемось до професіоналізму, майстерності тих, хто формує матеріали кримінальних проваджень, хто готує підозри і обвинувальні акти, хто їх погоджує відповідно до визначених законом повноважень. Тут досить часто не лише забувається відоме з римського права правило – у кримінальних справах докази мають бути світлішими від світла, але й досить часто  демонструється небажання  виконувати процесуальні вимоги щодо зібрання доказів унаслідок відвертого нехтування законом, унаслідок незнання положень закону. Тим більше, що чинний в Україні процесуальний закон у багатьох випадках припускає  дискреційну поведінку слідчого, прокурора, а вибір часто на користь невиконання положень законодавства, які не влаштовують слідчого чи прокурора, що є вкрай негативним для процесу в цілому. Тут важливо розуміти, що встановлення самого факту кримінального правопорушення – це ретроспектива, це – для минулого, а визначення покарання – це завжди для майбутнього.

Невідворотність покарання в українських реаліях досить часто губиться у політичній царині, у можливості на політичному або ж владному рівнях ігнорувати, здавалося б, чіткі та однозначні приписи закону.

Стан реалізації принципу невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення в Україні є критичним і потребує не лише суспільної  уваги, але вжиття адекватних, системних заходів, оскільки impunitas semper ad deteriora invitat – безкарність завжди призводить до здійснення ще більш тяжких злочинів.

Павло Богуцький

Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика