Колонка редактораdonum auctorisНевідворотність покарання в українському праві

Невідворотність покарання в українському праві

11.06.2018 / 09:52
6421
+A
-a

Невідворотність покарання в українському праві

Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядним виявляється принцип невідворотності покарання за вчинене правопорушення, якщо більш точно – кримінального правопорушення.

Проблема сьогодення в Україні – відсутність реалізації принципу невідворотності покарання. У чому причина? Назвати причину, на перший погляд, нескладно, і її знаходять у більшості випадків саме такою – нездатність правосуддя винести обвинувальний вирок з визначенням особі, яка вчинила злочин, відповідної міри покарання. Ще називають недоліки законодавства і необхідність удосконалення законодавчих конструкцій щодо процесуальних і матеріальних аспектів притягнення до відповідальності, застосування покарання. Проте не будемо поспішати з висновками, які, як видається, знаходяться на поверхні і доступні кожному.

Покарання завершує складний процес викриття кримінального правопорушення, встановлення особи, яка вчинила таке правопорушення, зібрання доказів, що є переконливими для винесення судом вироку і визначення покарання. Очевидно, що суду у даному випадку відведена найбільш відповідальна і по суті завершальна місія – вирок з визначенням покарання. Проте, якщо розглядати весь складний процес притягнення до кримінальної відповідальності у порівнянні  з виготовленням, наприклад, скульптури, то ми без будь-яких зусиль збагнемо, що у цьому процесі матеріал ( процесуальні дії і докази), руки майстра (професіоналізм детективів, слідчих, прокурорів), талант скульптора (суддівська доброчесність і знання права) відіграють не меншу, а більш значущу роль, ніж якість закону, що підлягає застосуванню у поєднанні з суддівською компетентністю. 

Загостримо увагу на корупційній складовій діяльності правоохоронної системи і здійснення правосуддя. Це проблема сучасної України, і цю проблему необхідно вирішувати, тому що принцип невідворотності покарання втрачає своє призначення саме за корупційної складової, яка дозволяє уникнути відповідальності на стадії досудового розслідування, розмиваючи докази, ставлячи результати зібрання доказів у залежність від отримання вигоди тими, хто має бути чесним перед законом і суспільством. Корупційні  чинники продовжують діяти і на стадії судового розгляду проваджень, але не більш яскраво і активно, ніж на досудовому розслідуванні.

Проте повернемось до професіоналізму, майстерності тих, хто формує матеріали кримінальних проваджень, хто готує підозри і обвинувальні акти, хто їх погоджує відповідно до визначених законом повноважень. Тут досить часто не лише забувається відоме з римського права правило – у кримінальних справах докази мають бути світлішими від світла, але й досить часто  демонструється небажання  виконувати процесуальні вимоги щодо зібрання доказів унаслідок відвертого нехтування законом, унаслідок незнання положень закону. Тим більше, що чинний в Україні процесуальний закон у багатьох випадках припускає  дискреційну поведінку слідчого, прокурора, а вибір часто на користь невиконання положень законодавства, які не влаштовують слідчого чи прокурора, що є вкрай негативним для процесу в цілому. Тут важливо розуміти, що встановлення самого факту кримінального правопорушення – це ретроспектива, це – для минулого, а визначення покарання – це завжди для майбутнього.

Невідворотність покарання в українських реаліях досить часто губиться у політичній царині, у можливості на політичному або ж владному рівнях ігнорувати, здавалося б, чіткі та однозначні приписи закону.

Стан реалізації принципу невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення в Україні є критичним і потребує не лише суспільної  уваги, але вжиття адекватних, системних заходів, оскільки impunitas semper ad deteriora invitat – безкарність завжди призводить до здійснення ще більш тяжких злочинів.

Павло Богуцький

Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика