Перейти до основного змісту
Українське Право
Головна Практика Судова практика Умови, за яких обмеження співвласників у користуванні спільним майном будинку за несплату внесків є правомірним - КГС

Умови, за яких обмеження співвласників у користуванні спільним майном будинку за несплату внесків є правомірним - КГС

· 21:01
Умови, за яких обмеження співвласників у користуванні спільним майном будинку за несплату внесків є правомірним - КГС
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у cправі № 910/18802/23 виснував правову позицію щодо парвомірності обмеження співвласників у користуванні спільним майном будинку за несплату внесків.

КГС ВС вказав, що статтею 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням, дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

У статуті ОСББ визначаються права і обов`язки співвласників.
Задовольняючи позовні вимоги у цій справі суди попередніх інстанцій виходили того, що хоча чинне законодавство і наділяє об`єднання правом приймати рішення про встановлення обмежень користування спільним майном та забезпечення належного утримання та використання спільного майна, шляхом затвердження таких рішень загальними зборами, однак Статутом об`єднання визначається, які саме конкретні дії вправі вчиняти об`єднання у випадку, коли співвласник не сплачує внески/платежі.

Суди попереднії інстанцій встановили, що у пункті 2.4 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку зазначено, що об`єднання має право:

- визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання;

- робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання;

- вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фонду.

У розділі 6 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вказано, що за порушення цього статуту та законних рішень статутних органів співвласники несуть відповідальність згідно із законом.

Отже у Статуті Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не вказано, які саме конкретні дії може вчиняти відповідач у тому випадку, коли співвласник не сплачує внески, зокрема, не визначено, що ОСББ наділено правом обмежувати співвласника у користуванні спільним майном (ліфтом чи іншим спільним майном), чинити будь-які перешкоди у користуванні ним.

КГС ВС погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій та залишив судові рішення без змін.

З постановою КГС ВС можна ознайомитися за цим посиланням.


Поділитись: