Правова практикаПрактика правоохоронних органів

НАЗК: Порушення – у кожній третій декларації

НАЗК: Порушення – у кожній третій декларації

Виявлені порушення у кожній третій декларації, впровадження швидких перевірок та перший випадок цивільної конфіскації за матеріалами НАЗК: результати роботи за напрямом фінансового контролю.

Фінансовий контроль статків посадовців – саме той напрямок роботи, з яким громадяни найбільше асоціюють Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Складові цього напряму – це перевірка декларацій, контроль за своєчасністю їх подання, моніторинг способу життя посадовців, а також проведення спецперевірок перед призначенням на державну посаду.

«Минулого року НАЗК завершило повну перевірку 1026 декларацій та виявило недостовірні відомості у кожній третій декларації на загальну суму понад 1,2 млрд гривень. Зокрема виявлено порушення у деклараціях двох міністрів, шести суддів вищих судів, 35 народних депутатів. Проте найважливішим є те, що ми суттєво змінили підхід до перевірки декларацій, впровадили новації, які у найближчій перспективі не дозволять потрапляти корупціонерам на державні посади», – зазначає заступник Голови НАЗК Роман Сухоставець.

Які інновації впровадило НАЗК за напрямом фінансового контролю?

Минулого року у рамках напряму НАЗК зробило три важливі зміни для побудови доброчесної держави:

впроваджено нові швидкі перевірки декларацій. Під час такої процедури усі 800 тисяч декларацій, поданих до Реєстру, перевіряють ІТ-інструменти – працівники Агентства мають лише додатково перевірити дані, які відрізняються від достовірних у розмірі, що передбачає адміністративне або кримінальне правопорушення.

Така перевірка триває всього 35 днів, а не 120, як при повній перевірці декларації.

Чому це важливо? Деякі посадовці навмисне не зазначали інформацію про свої статки у деклараціях, вважаючи, що до них «не дійде черга НАЗК». Проте ІТ-інструменти швидко виявляють подібні порушення, а невелика тривалість перевірки дозволяє оперативно передавати інформацію про ознаки порушення до правоохоронних органів або суду.

Такий підхід вже довів свою ефективність. У 80% декларацій, які пройшли швидку перевірку, виявлено ознаки кримінального або адміністративного порушення. Загальна сума недостовірних відомостей – 127,7 млн гривень.

Громадяни, які приховують свої статки, вже не можуть потрапити на державні посади. Так, НАЗК змінило підхід до проведення спеціальної перевірки перед призначенням на посади керівників в органах влади та місцевого самоврядування, прокурорів, слідчих та суддів. Під час спецперевірки НАЗК порівнює, які статки задекларувала особа, і які її доходи за останні роки за даними податкової. Якщо статки не відповідають офіційним доходам – НАЗК фіксує ознаки ознаки неправдивого декларування, що є підставою для відмови у призначенні кандидата на державну посаду. Всього за 2021 рік НАЗК обробило понад 16,6 тис. запитів на проведення спеціальної перевірки.

Чому це важливо? Така практика допоможе запобігти тому, аби недоброчесні люди потрапляли на державні посади.

Матеріали, зібрані під час моніторингу способу життя народного депутата, стали основою для справи щодо цивільної конфіскації незаконно набутих активів. Мова йде про справу щодо начебто доходу народного депутата від передання в оренду об’єкту нерухомості (жомової ями). Так, після конституційної кризи, поки Агентство відновлювало свою роботу, НАЗК передало до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) матеріали щодо народного депутата. 20 травня САП подала позов про цивільну конфіскацію до Вищого антикорупційного суду (ВАКС). 13 серпня 2021 року ВАКС конфіскував у народного депутат понад 1,2 млн грн доходу від жомової ями, а 27 жовтня Апеляційна палата ВАКС підтвердила рішення першої інстанції.

Чому це важливо? Це перші кошти, які надійдуть до бюджету України за допомогою інструмента цивільної конфіскації необґрунтованих активів. По-суті, він дає старт позитивній практиці застосування інструмента.

Також у 2021 році НАЗК підготувало 12 матеріалів про виявлені під час перевірки декларацій ознаки необґрунтованості активів та незаконного збагачення на загальну суму 84,8 млн гривень. Матеріали передано до САП для звернення до ВАКС з позовом про визнання активів необґрунтованими та стягнення їх у дохід держави.

Інші результати за напрямом у 2021 році.

У минулому році НАЗК розпочало проведення 84 моніторингів способу життя посадовців. За результатами моніторингу декларації 31 посадовця було взято в повну перевірку. Під час перевірки інформація підтвердилась щодо 100% декларацій – у всіх 13 деклараціях, перевірку яких було завершено, виявлено ознаки правопорушень.

До правоохоронних органів направлено 300 обгрунтованих висновків у зв’язку з неподанням декларацій, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Завдяки інформаційній роботі забезпечено зменшення випадків неподання декларації на 40%.

НАЗК склало та направило до суду 246 протоколів стосовно високопосадовців за несвоєчасне подання декларацій та 46 протоколів за несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

До Національної поліції направлено понад 4,3 тис. матеріалів у зв’язку з несвоєчасним поданням декларації особами, які не займають високу посаду.

НАЗК підготувало оновлену редакцію роз’яснень, щоб спростити процес подання декларацій для доброчесних посадовців. Роз’яснення доступні у форматі зручного посібника та містять відповіді на питання, що найчастіше надходять до НАЗК від декларантів.

Від 1 грудня діє нова форма декларації, яка зокрема містить підказки для декларантів для комфортного заповнення документу.

Також затверджено Порядок заповнення та подання декларації. Вперше у декларантів з’явилася повноцінна заюстована інструкція про те, як правильно заповнювати кожен розділ декларації.

Нагадуємо, що детально ознайомитися з результатами роботи НАЗК можна у розділі «Моніторинг діяльності НАЗК».

Про це повідомив Відділ комунікацій та інформаційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Хто і чому в Україні проти військової юстиції ? donum auctoris Хто і чому в Україні проти військової юстиції ?
Військові стверджують, що на війні немає місця дилетантизму. Ба, більше – в армійському середовищі дилетанти є за...
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Січень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика