Правова практикаПрактика правоохоронних органів

ВАКС. Коментар судді-спікера щодо одеситів

ВАКС. Коментар судді-спікера щодо одеситів

Вищий антикорупційний суд (ВАКС): Коментар судді-спікера Інни Білоус щодо ухвали у справі посадовців Одеської міськради.

У підготовчому судовому засіданні 9 листопада суд задовольнив клопотання прокурора про визнання неповажними причин неприбуття двох захисників у судові засідання і звернення до відповідних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури для порушення питання про їх дисциплінарну відповідальність. Також прокурор просив накласти грошові стягнення на них, як на представників юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, через їхні систематичні неявки без поважних причин і системне невиконання ними процесуальних обов’язків. Сторона обвинувачення клопотала про припинення проведення засідань у дистанційному режимі – з огляду на постійні відкладення та негативний вплив таких відкладень на розумний строк розгляду справи.

Сторона захисту заперечувала проти задоволення цього клопотання, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним.

У частині визнання неповажними причин неприбуття двох захисників суд врахував, що вони жодного разу не з’явилися у судові засідання, а причини їхньої неявки раніше неодноразово визнавалися неповажними. Суд кілька разів порушував питання про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності перед кваліфікаційно - дисциплінарними комісіями адвокатури.

Про обізнаність із датами проведення слухань свідчать численні, ідентичні за своїм змістом, клопотання адвокатів про відкладення розгляду справи через їхню зайнятість в інших судових засіданнях або розгляд справи у режимі відеоконференції. При цьому, захисники не надали будь-яких доказів на підтвердження причин поважності їхнього неприбуття, та – навіть після порушення питання про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності – продовжують не прибувати у судові засідання.

Суд констатував зловживання процесуальними правами, що має наслідком затягування судового розгляду та безумовно порушує права обвинувачених на розгляд справи у розумні строки та право на захист. На думку суду, така поведінка свідчить про те, що адвокати не приділяють належну і необхідну увага захисту прав обвинувачених. Адже вони повинні мати право розраховувати на здійснення кримінального провадження з особливою ретельністю та не допускати надто тривалого перебування обвинувачуваної особи в стані невизначеності щодо своєї долі. Європейський суд з прав людини неодноразово звертав на це увагу у своїй практиці.

Суд також звернув увагу на те, що один із захисників у своїх численних зверненнях до суду використовує словосполучення «неконституційний суд» щодо Вищого антикорупційного суду та використовує в них ненормативну лексику, образливі і лайливі слова, що є неприйнятним та несумісним із положеннями, передбаченими Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Такі вислови свідчать про очевидну неповагу як до Вищого антикорупційного суду, так і до судової системи України в цілому.

Цією ж ухвалою суд наклав штраф у розмірі 33 306 гривень та 47 580 гривень на представників юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, – адвокатів, які були належним чином повідомленими про судові засідання, але не виконали без поважних причин покладений на них процесуальний обов`язок, прибувати до суду та повідомляти про неможливість та причини свого неприбуття в чисельні судові засідання.

Оштрафовані учасники мають право подати клопотання про скасування ухвали про накладення грошового стягнення.

Проведення судових засідань у режимі відеоконференціі  з районим судом Одеси припинено з огляду на те, що дистанційний режим не забезпечує оперативність судового провадження, а, отже, і дотримання розумних строків розгляду. Крім цього, обвинувачені не надали жодних доказів на підтвердження неможливості безпосередньої участі в судовому провадженні (в приміщенні суду).

Ознайомитися із повним текстом ухвали можна буде за номером справи 521/17260/18.

Про це повідомив сайт Вищого антикорупційного суду.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
На захист суверенності України та демократії в Європі donum auctoris На захист суверенності України та демократії в Європі
Від «Тигрів», «Пантер» до «Леопардів» у бронетанковому оснащенні Збройних Сил Німеччини пройшло більше 70-ти років.
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Березень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика