Члени Незалежної міжнародної комісії ООН із розслідування злочинів, скоєних на території України з моменту вторгнення Росії, провели сьогодні у Києві прес-конференцію за підсумками своєї десятиденної поїздки до країни. У ході візиту вони приділили пріоритетну увагу ситуації у Києві, Бучі, Ірпені, Харкові та Сумах. Члени Комісії не виключають, що багато злочинів, про які їм розповідали люди, якщо вони підтвердяться, можуть бути кваліфіковані як військові злочини або злочини проти людяності.
Вбивства та грабежі у Бучі та Ірпені
«У Бучі та Ірпені Комісія отримала інформацію про позасудові вбивства мирних жителів, знищення та розграбування майна, а також про напади на об'єкти громадянської інфраструктури, у тому числі на школи. У Харкові та Сумській області члени Комісія побачили широкомасштабні руйнування в міських районах, ймовірно, внаслідок повітряних бомбардувань, артобстрілів або ракетних ударів по об'єктах цивільної інфраструктури», – заявив голова Комісії Ерік Месе.
На прес-конференції в Києві члени Комісії заявили, що їхній візит був «дуже продуктивним», однак це – перша поїздка до країни і на даному етапі вони «не можуть робити жодних фактичних висновків чи давати правову оцінку подій».
Внаслідок обстрілів житлових районів в Україні гинуть та зазнають поранень мирні жителі, у тому числі діти.
«Але якщо надалі ми отримаємо підтвердження зібраної інформації та встановимо всі обставини руйнувань, які ми бачили, то зможемо підтвердити заяви про те, що в цих районах було скоєно серйозні порушення міжнародного права та міжнародного гуманітарного права, аж до військових злочинів та злочинів проти людства. », - заявив голова Комісії Ерік Месе.
Незалежну міжнародну комісію заснувала Рада з прав людини, щоб скоєні в Україні з моменту вторгнення Росії 24 лютого злочини не залишилися безкарними. У період з 7 по 16 червня члени міжнародної комісії ООН – три незалежні комісари – відвідали кілька міст в Україні, у тому числі Київ, Харків та Суми, а також Ірпінь та Бучу на околицях столиці. Вони отримали інформацію з перших вуст про можливі порушення міжнародного гуманітарного права.
Ерік Месе, який є головою Комісії, а також Ясмінка Джумхур та Пабло де Гріфф зустрілися з самими постраждалими та свідками злочинів у місцях, які були окуповані російськими військами, а також поговорили із внутрішньо переміщеними особами та представниками неурядових організацій. Вони зустрілися з представниками уряду, парламенту та Генеральним прокурором.
Зустрічі із переміщеними особами зі східних районів України
Члени Комісії також змогли вислухати свідчення внутрішньо переміщених осіб, у тому числі тих, хто прибув зі сходу України. «Вони також розповідали про руйнування, мародерства, затримання, жорстоке поводження та безслідні зникнення цивільних осіб. Люди повідомляли про згвалтування та інші форми сексуальної наруги. Комісія перевірить усі ці твердження», – сказала Ясмінка Джумхур.
Вона висловила серйозне занепокоєння з приводу наслідків цієї війни для дітей та повідомила, що вона та її колеги мають намір розслідувати повідомлення про передбачуване поміщення українських дітей до інтернатських установ на тимчасово окупованих територіях та в Російській Федерації, а також інформацію про прискорене отримання громадянства та процеси усиновлення деяких із цих дітей.
Члени Комісії неодноразово заявляли, і сьогодні Ясмінка Джумхур це підтвердила, що у своїй роботі вони орієнтуватимуться на інтереси жертв і неухильно дотримуватимуться свого мандата.
Члени Комісії мають намір відвідати інші райони України
Пабло де Гріфф заявив, що це був перший, але не останній візит до України. Члени Комісії з розслідування мають намір відвідати й інші частини України до того, як представлять свою усну доповідь Раді ООН з прав людини у вересні цього року. Він пообіцяв, що Комісія продовжить збирання доказів, які допоможуть притягнути до відповідальності винних, а також забезпечити правосуддя для жертв. Особливу увагу Комісія приділятиме порушенням сексуального характеру, правам дітей, людей похилого віку та інших уразливих груп населення.